Jump to content

Yeni Mezun Nasıl İş Bulur?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yeni mezun olmak her ne kadar eğitim öğretimi en yüksek tecrübede bitirmek demek olsa da profesyonel hayata sıfırdan başlamak demektir. Sıfırdan başlayan yeni mezunlar hali hazırda yetersiz hatta hiçbir deneyime sahip olmadıkları için şansları oldukça az olabilmektedir. Bu yüzden yeni mezun kişinin iş bulma sürecinde bazı adımları dikkatli atması ve tüm detayları eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir. Böylece iş bulma süreci daha çabuk ve kolay olacaktır.

Yeni mezun kişinin iş bulma sürecinde kendine inanması gerekmektedir. Kişinin kendine olan inancı ve güveni ben bu işi istiyorum, bulacağım ve yapacağım kavramlarının gelişmesini sağlayacaktır. Ancak kişinin kendine olan güveni sahip olduğu yetkinlikler bazında gelişir ve sağlamlaşır. Bu yüzden yeni mezun kişinin iş bulması için bazı temel yetkinliklere sahip olması ve kendi çapında deneyimler kazanması gerekmektedir. Buradaki deneyimler stajlar, aktif olunan öğrenci kulüpleri, organizasyon işleri gibi sosyal ve profesyonel tecrübeleri kapsar. Mezun olana dek eğer ki katılımcı bir öğrenci olarak her türlü seminer, sosyal aktivite ve benzeri organizasyonlarda aktif olarak rol aldıysa gerekli referansları toplayabilecektir. Buralarda edindiği sosyal ve profesyonel referanslar iş bulma sürecinde kişinin sektöre daha kolay girmesini ve ilerleyen süreçte çabuk adapte olabilmesini sağlayacaktır. Özellikle öğrenci zamanında geçirilen stajlarda kazanılan referansların iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden staj müddetince gerekli sorumlulukları almaya çalışmak, çalışanlarla oldukça olumlu iletişimlerde bulunmak, gerekirse staj bittikten sonra ara ara ziyaretlerde bulunmak gerekmektedir. Böylece oradaki kişilerle iletişimin kuvvetlenecek ve ileriki zamanlarda hatırlanmayı sağlayacaktır.

İş bulma sürecinde de bu kişiler yeni mezuna olumlu katkılarda bulunabileceklerdir. Öte yandan yeni mezun olarak sürekli aktif ve arayışta olmak gerekmektedir. Sadece evde internet üzerinden iş ilanlarına başvurmak hem süreci yavaşlatacak hem de her olumsuz cevapta inancı kıracaktır. Bu yüzden daha aktif arayışlarda bulunmak, elden CV’ler vermek, fabrika, şirket ve benzeri firma ziyaretlerine katılmak gerekmektedir. Yeni mezunların iş bulma sürecine yardımcı olması bakımından bugün firmalar bazı eğitim süreci programları çıkarmaktadır. Burada yeni mezunlara hem deneyim kazandırıp hem de onları profesyonel hayata daha bilinçli ve donanımlı yetiştirirler. “New graduate”, “Fresh Start”, “Management Trainee” gibi isimlerle açılan bu programlar sadece yeni mezun kabul ederler ve bu süreçte her türlü maddi ve eğitim bazlı imkanları sağlarlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...