Jump to content

İstifa Mektubu Ne Zaman Verilir?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çalışanlar çalıştığı kurumdan dönem dönem beklediğini alamayabilir. Bir kurumun personeli olmak o kuruma ömür boyu bağlı kalmak anlamına gelmez. Günümüz şartlarında doyumsuz insan psikolojisi ve yaşam şartları düşünüldüğünde sürekli daha iyi bir iş ya da zorunlu durumlardan dolayı mevcut işten ayrılmak istenmesi gayet mümkündür. Her şeyin olduğu gibi işten istifa etmenin de bir yolu vardır ve bu durumda istifa mektubu devreye girer.

İstifa mektubunun zamanlaması kesinlikle doğru olmak zorundadır. Ne kurumu ne da çalışanı zarara uğratmamalı; taraflar için maddi ve manevi olarak asgari düzeyde olumsuz etkisi olabilecek bir döneme denk getirilmelidir. İstifa mektubunu kendiniz hazırladıysanız elden yöneticinize ulaştırabilirsiniz. Çalıştığınız kurumda bir hiyerarşi düzeni varsa her türlü evrak gibi istifa mektubunuzu da rutin olarak haberleşme halkasına sokmalısınız. Birden fazla birimin elinden geçerek yöneticiye ulaşan evrakların gizliliği korunduğu için istifa eden kişinin istifa mektubunun muhattabı dışında okunamasından emin olması gerekmektedir. Aksi bir durum tespit edildiğinde kişilik hakları kurum içi ya da kurum dışı her türlü yasal yollardan oldukça kolay ve kısa zamanda koruma altına alınarak yaptırımda bulunulabilir.

İstifa mektubu finansal birimlerde ve kurumlarda yıl sonunda verilmemelidir. Bu dönemler şirketin en yoğun olduğu zamanlardır. Kişinin yeni işini bu dönemlerde ayarlaması ve istifa mektubunu da sakin zamanlarda vermesi önerilmektedir.

Gün içerisinde sabah saatlerinde verilmeli; öğleden sonraya bırakılmamalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...