Jump to content

Palandöken'de Kayak Yapılabilecek Pistler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Palandöken'de Doğal Pistler, Basit Pistler, Kolay Pistler ve Zor Pistler olmak üzere kayakçılar tarafından kullanılan 4 pist türü mevcuttur.

 

 

Doğal Pistler

 

 

10 Nolu Doğal Pist;

Halk arasında 27 Nolu Pist olarak adlandırılan 10 Nolu Doğal Pist tekli sandalyeler kaldırılmadan önce mevcut pistler arasındaydı. Fakat Gençlik ve Spor il müdürlüğüne bağlı tekli sandalyelerin kaldırılması ile ulaşım oldukça zorlaştı ve doğal pist olarak kullanılmaya başlandı. 10 Nolu Doğal Pistte eğim fazladır ve zorluk derecesi yüksek pistler arasındadır. Bu pistte kayak yapılabilmesi için tecrübeli bir kayakçı olmak gerekir. Ulaşım için gondol ile son istasyonda inilir ve istasyonun yanından Erzurum yönüne doğru giden patika yürünür. Dikkatli olunması gerekir çünkü yer yer uçurumlar bulunmaktadır.

 

 

17 Nolu Doğal Pist: Zorluk derecesi düşük pistler arasındadır. Halk arasında Yusuf'un Deresi olarak bilinir. Bu pistin 200-250 metre üstü güneş görmediği için fazla kar biriktirdiğinden çığ tehlikesi altındadır. Üst taraflar yasak bölgedir. Ulaşım 30 Nolu pistten kayarak sağlanabileceği gibi C ve gondol lift ile de sağlanabilir. 17 Nolu Pistin devamı 29 Nolu Pist ile birleşmektedir.

 

 

19 Nolu Doğal Pist: Zorluk derecesi orta pistler arasındadır. Tehlikesiz ve keyifli kayak alanlarından biridir. Ulaşım gondol ile sağlanmaktadır.

 

 

22 Nolu Doğal Pist: Zorluk derecesi yüksek pistler olmasına rağmen fazla tehlikeli değildir. Ulaşım gondol ile sağlanabileceği gibi isteyenler yürüyerek ulaşabilir.

 

 

Basit Pistler

 

 

Dedeman otelinin yakınında Bayb Liftin sağ tarafından 1 Nolu Pistten başlarak devam eder. Bu pistlerin zorluk dereceleri düşüktür. Acemi kayakçılar için idealdir.

 

 

1 Nolu Pist

6 Nolu Pist

8 Nolu Pist

16 Nolu Pist

20 Nolu Pist

27 Nolu Pist

28 Nolu Pist

Kolay Pistler

 

 

Tecrübesi fazla olmayan ve kayak yapmaya yeni başlamış kayakçılar için uygun pistlerdir. Ulaşım sıkıntısı ve tehlikesi yoktur. Kolay Pistler sırası ile;

 

 

3 Nolu Pist

4 Nolu Pist

5 Nolu Pist

7 Nolu Pist

21 Nolu Pist

23 Nolu Pist

29 Nolu Pist

Zor Pistler

 

 

Çok fazla dikkatli olunması gereken zorlu ve tecrübe gerektiren pistlerdir.

 

 

30 Nolu Pist: Ejder Pist olarak bilinir. Zorluk derecesi oldukça yüksektir. Ejder teleferik ile 3200 metre çıkıldıktan sonra ulaşılır. Yukarıda harika bir manzara keyfi bulunmaktadır. Kaymaya başladıktan sonra 100 metre aşağıda yol ikiye ayrılır. Sağa doğru olan tabelada 30, sola doğru olanda ise 23 yazar. Her iki yönde adrenalin patlaması için gereken diklik mevcuttur.

 

 

18 Nolu Pist: Kuzey Pist olarak bilinir. Ulaşım için farklı ve keyifli yollar tercih edilebilir. Gondolla son istasyonda indikten sonra yaklaşık 110 metre kaydığınızda sol taraftadır. Güney telesi ile karşıya geçtikten sonra ulaşabilirsiniz. Ejder teleksi ile ejder pistinden kayarak ulaşabilirsiniz. C lift ile ulaşmakta mümkündür. Kuzey Pistin zorluk derecesi yüksektir. Fakat Ejder Piste göre daha kolay bir pisttir. Dar ve dik alanlarda kayma tecrübesine sahip olmak gereklidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...