Jump to content

Motivasyonunuzu Artırmak İçin Yapmanız Gerekenler


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=2]Siz de yoğun tempoda sık sık farklı konularda bölünüyor, odaklanamıyorsanız birkaç önerimiz var...[/h]

Her profesyonel gibi siz de zamanla yarışıyorsunuz. Organizasyonlar, randevular, toplantılar derken zaman sürekli akıp gidiyor. İşte bir konuya odaklanmak ve bölünmemeyi sağlamak için yapmanız gerekenler...

[h=4]Masanızı temiz tutun[/h] Dağınık çalışma masası odaklanmanıza engel olur. Çevrenizdeki dağınıklık ve bekleyen işler paniklemenize neden olur. Bunun için masanızın üzerini hep toplu olarak tutun. Zaman zaman masa temizliğine vakit ayırın.

 

 

[h=4]E-postanızı ve telefonunuzu kapatın[/h] Telefonunuzu uçak moduna alın. Telefonunuzu kapattığınız anda mailler gelmeye başlayacaktır. Ardı ardına gelecek mailler yine odaklanmanıza engel olacaktır. Ya mailinize bakmayın ya da gmail kullanıyorsanız, duraklatma fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Böylece kimse size ulaşamayacak ve sizi odaklandığınız işten koparamayacaktır.

[h=4]Ertesi gün yapılacak işlerin listesini çıkarın[/h] Günü daha iyi ve ekonomik kullanmak için mutlaka ertesi gün içinde yapacağınız işlerin listeleyin. Hem zamanı daha iyi değerlendirmenize yardımcı olacaktır, hem de yapılacak işleri unutmayarak, gereksiz zaman kaybetmemiş olacaksınız.

[h=4]Önceliklerinizi iyi belirleyin[/h] Yapılacak iş listesinde bazı işler yüksek öncelikli, bazı işler ise düşük önceliklidir. Listenizde bulunan düşük öncelikle işleri çıkarın. Listeyi hafifletmek size iyi gelecektir. Hem listeniz kabarık görünmeyecektir, hem de odağınızı daha iyi sağlamanıza yardımcı olacaktır. Uzun vadede düşük öncelikle işlerinize tekrar bakabilirsiniz.

 

 

[h=4]Rutin işlerinize kısa vakit ayırın[/h] Rutin hergün yapılan işler bir süre sonra zevksiz ve sevimsiz gelir. Bu isteksizlik sizing motivasyonunuzu bozar. Rutin işlerinize fazla vakit ayırmamaya çalışın. Kısa süreler ayırırsanız, daha severek ve şevkle yaparsınız. Bunun için rutin işlerine 15 dakikadan daha fazla vakit ayırmayın.

[h=4]İşlerin arasında mola verin[/h] Bir işi bitirdiniz ve yenisine başlayacaksınız. Bunun için zihninizi temizlemek için mutlaka mola verin. 10 dakika mola vermek size çok zaman kazandıracaktır. Çünkü zihinsel olarak yeni işe başlamak için bu süreye ihtiyacınız vardır. Molanın ardından yeni işe başlamak kolay olacak ve odaklanmanızı sağlayabileceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olağanüstü bir durum olmazsa işim öğlen yemeğinden önce bitiyor ve 3.5 saat gibi muazzam bir boş vakit kalıyor. Fakat ben bunu değerlendiremiyorum. Çünkü genel müdürler "işim bitti" cümlesini kat'i suretle kabul etmiyor. O yüzden saçma sapan işler yaparak vaktimi öldürüyorum.

 

Çalışırken 150-200 sayfa okuyabiliyorum. 3,5 saatte kitabı bitiririm ben.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...