Jump to content

Satış Stratejisi Nasıl Yaratılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Satış stratejisi, satış hedeflerine ulaşmak için oluşturulan yazılı bir plan veya yaklaşım olarak ifade edilir. Bir satış stratejisi oluşturmak için satış fırsatlarını ve pazarı anlayarak işe başlayın, ardından sonuçları maksimize edebilmek için kaynakları ve satış kayıtlarını belirleyin. Bir satış stratejisinin başarılı olabilmesi için satış takımının stratejik amaçları gerçekleştirmek üzere taktik ve aktiviteleri uygulaması gerekir.

 

 

Ürün veya hizmetiniz için satış fırsatlarını analiz edin. Sattığınız şeye ilişkin hangi tipte iş alanlarının veya müşterilerin en geniş ihtiyaca sahip olduğunu ortaya çıkarın. Piyasadaki rakiplerinizi araştırın ve sizin ürününüzün daha mı iyi, daha mı kötü veya ortalamada mı olduğunu görün.

Satış fırsatlarınızı yukarıdan aşağıya sıralayın ve satış çabalarınızın hangi seviyeye odaklanacağını seçin

Hedef müşteri kitlenize hangi yöntemle ve hangi sıklıkta ulaşacağınızı içeren müşteri temas modeli oluşturun. Bazı müşterilere telefonla daha kolay ulaşılırken bazıları yüz yüze görüşmeyi tercih eder, bazıları için ise bu ikisinin bir karışımı gerekir.

Fırsatları değerlendirmek üzere doğru sayıda satış temsilcisi belirleyin. Masrafları, verimliliği ve satış alanlarını içeren bir istatistiksel model yaratmak faydalı olabilir. Eğer bütçeniz kısıtlıysa en karlı gördüğünüz fırsatlar ile sınırlı satış kaynaklarınızı sıralayarak çalışın.

Satış çalışmalarınızı sürdürülebilir kılmak adına ihtiyaç duyduğunuz destekleyici kaynakları detaylandırın. Bunlar, satış eğitimleri, yönetimsel destek, müşteri hizmetleri ve CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) gibi yazılımları içeren satış teknolojisi kalemlerinden oluşur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...