Jump to content

Perspektif Çizim Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Bir sehpanın bize yakın olan kenarını daha uzun, eş boyutta olmasına rağmen uzaktaki diğer kenarını ise daha kısa görmemize neden olan derinlik algısına perspektif denir. Perspektif çizim ise; iki boyutlu kâğıda yapılan resmin üç boyutlu gibi gösterilmesini sağlayan çizim yöntemine verilen isimdir. Bu çizim tekniği ile resme derinlik kazandırılır.

 

 

Çizgi ve renk perspektifi olmak üzere iki çeşit perspektif çizim yöntemi mevcuttur.

 

 

Çizgi perspektifini kolayca anlayabilmek için ufuk çizgisi ve kaçış noktası terimlerinin de anlamlarını bilmek gerekir. Ufuk çizgisi kişinin görme seviyesi boyunca uzandığı varsayılan hayali çizgidir, bu çizginin üstündeki nesneler bakan kişiden yüksekte, altındakiler ise bakan kişiden alçaktadır. Görme eylemindeki derinlik yanılsaması bizim ufuk çizgisindeki bazı noktalara doğru cisimleri küçülüyor gibi görmemize neden olur. Bu noktalara "kaçış noktaları" denir.

 

 

Çizgisel perspektif yöntemi kendi içinde tek kaçışlı, iki kaçışlı ve üç kaçışlı olmak üzere üçe ayrılır.

 

 

Tek kaçışlı perspektif yöntemi düz bir alana tam karşıdan bakılarak resim çizilmek istendiğinde uygulanabilir. Bu tip manzaralarda cisimlerin dış çizgileri ufuk çizgisine doğru uzar ve tek bir noktada buluşur. Koridor, cadde gibi alanların çiziminde bu teknik kullanılabilir.

 

 

İki kaçışlı perspektifte ise çizgiler ufuk çizgisinde iki farklı noktada buluşur. Eğer resmedeceğimiz yerdeki cisimler bizim durduğumuz yere göre paralel değillerse ve biz alana ortalama 45 derece yukarıdan veya aşağıdan bakıyor isek resim yaparken bu tekniği kullanmak iyi sonuç verecektir.

 

 

Üç kaçışlı perspektif ise resmetmek için baktığımız alan 45 dereceden büyük bir bakış açısına dahil ise kullanılan bir yöntemdir ve tüm çizgiler uygun 3 farklı kaçış noktasında birleşir. Örneğin; hem ufuk çizgisini hem de gökyüzünün tepesini ya da tam olarak yeri aynı resme taşımak istiyorsak bu yöntem kullanılabilir. Gökdelenden aşağı bakarken oluşan manzarayı resmetmek istiyorsak bu tekniği kullanmak iyi sonuç verecektir.

 

 

Renklerin parlaklık ve solukluk açısından değişiminin resme taşınmasıyla üç boyutluluğun oluşturulması yöntemine de renk perspektifi denir. Bu yöntem uygulanırken gözlem yaptığımız noktaya göre bize yakın nesneleri daha parlak, uzak olanları ise daha mat olarak renklendiririz. Renk perspektifi çizgi perspektifinin etkisinin güçlendirilmesini sağlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...