Jump to content

İyi Lider Nasıl Olunur?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İyi liderler, üretken takımlar, etkili sistemler ve ortak pozitif kültür geliştirirler. Ama iyi bir lider bir anda oluşmaz. İyi liderlerin, pozitif yönde; dürüstlük, fedakarlık, geniş bakış açısı, adalet duygusu ve yaratıcı olmak gibi kişisel özellikleri vardır.

 

 

İyi Bir Lideri Nasıl Belirlersiniz?

Lider, bir grup insan üzerinde etkisi olan kişiye denir. Bu kişi, bir yönetici, bir pop star ya da iş arkadaşlarının duyguları, düşünceleri, inançları ve uygulamaları üzerinde etkisi olan bir çalışan olabilir.

 

 

İyi Bir Liderin Kişisel Özellikleri

Liderlik üzerine yapılan karakter teorileri, Büyük Beş olarak adlandırılan beş adet liderlik özelliği tespit etmiştir. Bunlar; sorumluluk duygusu ile hareket etme, uyum sağlayabilme, dışa dönük olabilme, gizlilikten kaçınma ve açık olabilme olarak sıralanır. Ancak, Bligh’e göre daha detaylı araştırma sonuçları gösteriyor ki; zeki olmak, kendine güveninin olması, kararlılık, sosyal olabilme ve dürüstlük iyi bir liderde olması gereken olmazsa olmaz özellikler arasındadır.

 

 

İyi Liderler İnsanlara Bağlıdırlar

İyi bir lider, dinler, motive eder, görevlendirir ve geniş bir bakış açısı sağlar. Liderler, dinleme becerilerini geliştirmek için eğitim alırlar ve pratik yaparlar. Bir lider, altında çalışanları çok çalışmaları için motive eder ve üretkenliği arttırır.

 

 

İyi Liderler Hayat Boyu Öğrenci Olanlardır

Her ne kadar liderler, başkalarını etkileyecek özelliklerle doğsalar da, iyi bir lider hayatı boyunca öğrenmeye açıktır. İyi liderler, kendilerini sorumluluk gruplarına yazdırırlar, liderlik konferanslarına katılırlar ve liderlik özelliklerini geliştirecek kitaplar okurlar. İyi liderler, kendi kendilerini motive ederler, kendilerine kişisel ve profesyonel amaçlar belirlerler ve ileriye yönelik planlar yaparlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...