Jump to content

Sermaye Piyasası Araçları Nelerdir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Sermaye piyasası, sermayenin arz ile talebinin karşılaştığı piyasa olarak tanımlanır. Ülke ekonomisi açısından oldukça önemli olan bu piyasa, tek başına ekonomiye katkı sağlayamayan küçük yatırımların birleşerek daha büyük yatırımlar haline gelmesi ve ekonomiye katılmasını sağlar. Sermaye piyasası araçları temelde iki ana gruba ayrılır. Bu araçlar, menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçlarıdır.

 

 

Menkul kıymetler alacaklılık ya da ortaklık yaratan kıymetli evraklardır. Yatırım aracı olarak kullanılırlar ve belirli bir meblağı temsil ederler. Dönemsel getirileri vardır. Tek bir ticari işlem için değil, fazla sayıda ihraç edilirler ve halka arz edilirler. Menkul kıymetler kategorisindeki sermaye piyasası araçları başlıca; hisse senetleri, hisse senedi türevleri, tahviller, tahvil türevleri, tahvil faiz kuponları, hazine bonoları, banka bonoları, finansman bonoları, banka garantili bonolar, gayrimenkul sertifikaları, gelir ortaklığı senetleri, yeni pay alma kuponları, katılma intifa senetleri, kar ve zarar ortaklığı belgeleri, geçici ilmühaberler, varlığa dayalı menkul kıymetler, borsa yatırım fonu katılma belgeleri ile 2 yıl ya da daha uzun süreli olan ipotekli borç ya da irat senetleridir.

 

 

Menkul kıymetler arasında en çok işlem gören sermaye piyasası araçları hisse senetleri ve tahvillerdir.

 

 

Tahvil, vadesi bir yıl ya da daha fazla olan borçlanma senetlerine denir. Tahviller, devlet tarafından ya da şirketler tarafından ihraç edilirler ve tahvili ihraç eden taraf tahvil sahibine borçlanmış olur. Özellikle devlet tahvilleri oldukça güvenlidir. Ancak, özel sektörde de bazı şirketler tahvil ihraç edebilir. Tahviller düzenli aralıklarla faiz getirisi sağlarlar. Bu getirinin yanısıra, belirlenen vadede son faiz ödemesi ve söz konusu anaparanın geri ödenmesi söz konusudur.

 

 

Hisse senedi, şirketlerin ihraç ettiği ve onu alan tarafı şirketin ortaklarından biri yapan bir yatırım aracıdır. Devlet tahvillerine göre daha risklidir, ancak daha fazla getiri sağlar.

 

 

Diğer sermaye piyasası araçları ise, menkul kıymetler dışındaki diğer sermaye piyasası araçlarını kapsarlar ve şartları Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen evraklardır. Bunların yanında sermaye piyasası aracı olarak sayılmayan bazı evraklar vardır. Bunlar başlıca; çek, poliçe, nakit, bono ve mevduat sertifikalarıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Limon Soda Tuz Karışımı Churchill Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?..

   Limon Soda Tuz Karışımı Churchill Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Churchill (Çörçil) Nedir? Limon, soda, tuz karışımı ile yapılan içeceğe Churchill (çörçil) adı verilmektedir. Son senelerde adı çok duyulan limon, soda, tuz karışımı churchill nasıl yapılır? Churchill'in faydaları nelerdir? Çok içildiğinde Churchill'in zararları nelerdir? Halk arasında maden suyunun diğer ismi de sodadır. Çoğu zaman yemeklerin ardından şişkinliği gidermek için soda içilmektedir. Maden suyunun ş

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Keçiboynuzu Kahvesi Nasıl Pişer Faydaları Nelerdir?..

   Keçiboynuzu Kahvesi Nasıl Pişer Faydaları Nelerdir? Keçiboynuzu Kahvesi Keçiboynuzu kahvesi nasıl elde edilir, keçiboynuzu kahvesi nasıl pişer anlatmaya çalışacağımız makalemizde keçiboynuzu kahvesi faydaları  ve verdiği şifalara değinmek istiyoruz. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan keçiboynuzu kahvesinin de faydaları da onun kadar çoktur.  Keçiboynuzu kahvesi keçiboynuzunun kurutularak öğütülmesi sonucu çikolata yapımında da kullanılan keçiboynuzu çekirdeği ve gamı k

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Koenzim Q10 Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   [h=1]Koenzim Q10 Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?[/h] Sayfayı Yazdır 1957 yılında, Dr. Frederick Crane tarafından sığır kalbinin mitokondrisinden izole edilen Koenzim Q10, vücudumuzda doğal olarak oluşan, yağda çözünebilen, organik bir madde olarak adlandırabileceğimiz ve vitamin özellikleri gösteren, hücreler arasında elektron taşıma özelliğine sahip bir maddedir. Ubiquinone olarak da adlandırılan

   , Yer: Sağlık

  • Defne Meyvesi-Tohumu Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

   Mart ayında çiçeklenir ve tohumları ekim ayında tam olgunluğa ulaşır. Tohumları elips biçiminde ve koyu-parlak siyahtır. Tohum büyüklüğü yaklaşık nohut iriliğindedir. Meyveleri önce yeşil sonra siyah bir renk alır, takriben 1cm çapında zeytin çekirdeği gibi yüzeyi parlak, içinde etli bir tane çekirdeği vardır. Tohum danelerinin dış kısmı ince etli olmasına rağmen oldukça yağlıdır. Tohum çekirdeği iki parçadan oluşur.   -Meyvesi güzel bir baharattır. Tohumları siyah-parlak renkte, bahara

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

×
×
 • Yeni Oluştur...