Jump to content

Para Piyasası Araçları Nelerdir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kişiler veya kurumlar, kısa vadedeki fon ihtiyaçlarını para piyasaları araçları üzerinden karşılayabilmektedir. Bu piyasalarda değerlendirilen finansal varlıkların vade süreleri en az 90, en fazla 1 yıl olarak belirlenmiştir. Sermaye piyasa araçlarında ise bu vade daha uzun olabilmektedir. Para piyasaları araçları, vadelerinin kısa olmalarından dolayı faiz değişimlerinden az etkilenmektedir.

 

 

Sermaye ve para piyasasında farklı araçlar kullanılabilmektedir. Bu araçlar şunlardır;

 

 

Hazine Bonoları

 

 

Hazine bonolarının temel amacı nakit ihtiyacını karşılamaktır. Nakit ihtiyacını karşılamak için, devlet bütçe kanununa göre borçlanma senedi ihraç eder. Hazine bonoları, borsa üzerinden 91, 182, 273 ve 365 gün olarak vadelendirilir. Hazine bonoları kullanıcılarına pek çok kolaylık sağlamaktadır. Kısa vadeli menkul değer olması, geri ödeme riskinin olmaması durumu, gelir vergisinden muaf olması, devlet ihalelerinde teminat görevi görmesi hazine bonolarının sağladığı avantajlardan birisidir.

 

 

Finansman Bonoları

 

 

Finansman bonoları, işletme ve kuruluşların kısa vadedeki fon ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Finansman bonoları da borç senedi olarak kabul edilir. Finansman bonosu ile fon sağlamak işletmelere birçok avantaj sağlamaktadır.

 

 

İşletmeler, alternatif göre daha düşük maliyette fon elde edebilmektedir. Bu durum finansman bonoları ile gerçekleşmektedir. Bankaların verdiği kredilerde, faiz dışında istenen komisyonlarda ve banka mevduatı bulundurma zorunluluğu gibi durumlarda finansman bonoları devreye girebilmektedir.

 

 

Finansman bonosu ile bankaların kredi vermek için sunduğu kısıtlamalar engellenebilmektedir. Finansman bonoları bu yönden daha esnektir. Finansman bonoları, hazine bonolarında olduğu gibi iskontolu olarak satılabilmektedir. Böylece finansman bonolarının ikincil piyasası bulunmaktadır.

 

 

Repo ( Geri Satın Alma Anlaşmaları )

 

 

Repo, geri satın alma anlaşmaları üzerinden yapılmaktadır. Repo anlaşmaları ile bir menkul değer, belirlenen vade sonucunda bir fiyattan geri alınabilmektedir. Repo anlaşmasında karşı taraf, vade sonunda söz konusu olan fiyatı geri vermek koşulu ile değeri satın alır. Repo piyasalarında, hazine bonoları ve devlet tahvilleri kullanılabilmektedir.

 

 

Banka Bonoları

 

 

Bu bonoları, kalkınma ve yatırım bankaları kaynak sağlamak için çıkarmaktadır. Banka bonolarının vadeleri kısa süreli olarak değerlendirilir.

 

 

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler

 

 

Türkiye'de genelde bankalar ve finans ortaklarının kullandığı araçlardan birisidir. Bu değerler belirli bir faiz ve vade ile ihraç edilebilmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Günlük Para

   Elinize günlük ihtiyacınız kadar para geçmesi için Geceleri 41 veya 101 kere tekrar edin. Bismillahirrahmanirrahim Allahümme zizultanen azimin ve mennin kadimin ve bişrin kerimin. İlahi daiyel meduvvatit daavatil müstecabati, ente rabbil enfüsil cinni vel insi ve a`yünil insi istikmare midmare me`cüzün me`zurün hümüş şerril beşeri ammir bi zalike, aksemtü aleyküm ya eyyühel ervahüruhaniyyine vel müslimine entüm tevekkeltüm fi ma emertüküm bi huzuru da`veti ve kaza-i ismühü z

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Dolandırıcıdan Paranızı Geri Almak için (Eşya- Para Vs )

   Selamun aleykum bir şekide paranızın eşyanızın üstüne haksız yere konan dolandırıcılar için aşağıda verdiğim sure ve ayetleri okuyabilirsiniz ben okudum ve paramı geri aldım sizlerde de etki edeceğine inanıyorum, duası kabul olan arkadaşlardan Allah rızası için ricam,sevabı başta peygamber efendimiz s.a.v olmak üzre,tüm peygamberler evliyalar, sahabeler ve silsile-i aliyyenin ruhuna 1 fatiha ve 3 ihlas suresi okumalarıdır   Uygulamaya geçiyorum arkadaşlar ayetleri ve sureleri sırasına göre

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Para Tohumu

   Ayın tam halinde dolunay olduğu bir vakitde geceleyin   1-7 adet kağıt para üzerine miktarı önemli değil   2-"Ya ğaniyyu,ya muğni,ya fettahu,ya vehhabu,ya rezzaku" 998 defa   3-Okunmuş paralar beyaz kumaşa koyulur.çantada veya cüzdanda saklanır.   Formül 2   Cuma günü 4 rekat hacet namazı kılınır.   Fatihada sonra 10 ihlas Fatihadan sonra 20 ihlas Fatidan sonra 30 ihlas Fatihadan sonra 40 ihlas     Namazdan sonra 100 istiğfar.100 salavat, "hasbünallahü ve nimel vekil" 1000 de

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Limon Soda Tuz Karışımı Churchill Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?..

   Limon Soda Tuz Karışımı Churchill Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Churchill (Çörçil) Nedir? Limon, soda, tuz karışımı ile yapılan içeceğe Churchill (çörçil) adı verilmektedir. Son senelerde adı çok duyulan limon, soda, tuz karışımı churchill nasıl yapılır? Churchill'in faydaları nelerdir? Çok içildiğinde Churchill'in zararları nelerdir? Halk arasında maden suyunun diğer ismi de sodadır. Çoğu zaman yemeklerin ardından şişkinliği gidermek için soda içilmektedir. Maden suyunun ş

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

×
×
 • Yeni Oluştur...