Jump to content

Cam Vitray Nasıl Yapılır?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Vitray; camların birleştirilmesi ile oluşturulan yapıyı aynı zamanda bu yapılan sanatı ifade eder. Kısaca cam süsleme sanatı denilebilir. Cam vitray çeşitli tekniklerde yapılır. Bunlar;

Mozaik Vitray; Siyah cam için vitray boyası, transparan cam için vitray boyası, siyah kontür, fırça ve mat cam ile yapılır. Cam üzerine eskiz çizilir ve çizilen şeklin içerisi dolgu boyası ile boyanır. Boyanmış kısımlara cam kırıkları doldurulur ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra vitray boyası ile boyanarak mozaik vitray işlemi tamamlanır.

Kurşunlu Vitray; Renkli camlar, ispirtolu kalem, kurşun, lehim, elmas ve selülozik tiner kullanılır. Önce cam üzerine şekil çizilir ve renklendirilir. Ardından lehimlenir. Renkli camlar eskizin üzerine konularak şekil kopyalanır. Daha sonra 1-2 mm dışarıdan kesilir. Fazla kısımları koparmak için pense kullanılabilir. Kesilen cama kurşunla lehim yapılır ve silinir. Son olarak biten cam istenilen yere yapıştırılır.

Boyalı Vitray; Cam, vitray boyası ve fırça kullanılarak yapılan boyalı vitray için öncelikle bir kağıda şekil çizilerek üzerine kesmek için cam yerleştirilir. Altındaki şekle göre cam istenilen şekilde vitray boyası ile boyanır. Bu teknik en kolay olanıdır.

Tiffany Vitray; Renkli cam, ispirtolu kalem, elmas, bakır folyo, pense, havya ve lehim kullanılır. İlk başta tasarlanan şekil bir karton üzerine çizilir. Şeklin üzerindeki parçalar farklı renklere göre numaralandırılır. Tiffany vitray makası ile karton üzerindeki şekil parçaları kesilir. Bu parçalar cam üzerine konularak çizilip elmas yardımı ile cam kesilir. Kesilen camlar daha iyi yapışması için ısıtıldıktan sonra bakır folyo ile sarılır. Son olarak bu parçalar çizilen şekildeki gibi bir araya getirilerek lehimlenir.

Macunlu Vitray; İsteğe bağlı ebatlarda kesilmiş cam, tiner, vernik, renkli camlar, elmas, silikon, pense ve ispirto kalemi kullanılır. İlk önce istenilen şekil cama çizilir ve renklendirilir. Cam elmas ile çizilen şekle göre parçalar halinde kesilir. Kesilen parçalar selülozik vernik ile cama yapıştırılır. Camların arası macun ile doldurulur. Macun kuruduktan sonra tiner ile silinir ve biten cam silikon ile yapıştırılarak işlem tamamlanır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...