Jump to content

Yağlı Boya Portre Nasıl Yapılır?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Yağlı boya portre çalışmalarına başlamadan önce ilk olarak ten rengini elde etmek gerekir. Bunun için beyaz yağlı boya içerisine çok az miktarda kırmızı eklendiğinde pembenin tonları elde edilir. Ardından hazır bulunan pembe ton içerisine az miktarda sarı renk eklenerek gerçek ten renginin tonları elde edilir. Her insan farklı bir ten rengine sahip olduğu için elde edilen ten rengi boyaya kahverengi eklenerek modelin ten rengine göre koyu veya açık renkte hazırlanır.

Portreye ilk başta modelin açık renk olan bölümlerinden başlanılması kolaylık sağlayacaktır. Daha sonra alın, yanaklar, göz altları ve çene bölümündeki gölgeli koyu ten renginde olan bölümler hazırda bulunan ten rengine bir miktar daha kahverengi boya karıştırılarak koyulaştırılarak boyanabilir. Portre çalışmasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri açık ten renginde boyanmış bölümler ile kesişen koyu renklerdir. Bu bölümlerde bulunan renk keskinliğini fırçaya boya sürmeden ufak dokunuşlar yaparak yok etmek gerekir.

Bir portre çalışmasında yüzdeki canlılığı sağlayan temel noktalar gölge ve ışıktır. Gölge ve ışık yapmak için açık ve koyu tonlar kullanılır. Portre çalışmasında modeli özel yapan detaylar; göz kenarındaki kırışıklıklar, yüzdeki çizgiler ve dudak şeklidir. Bu noktalar üzerinde çalışırken çok hassas davranmak gerekir.

Dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de gözlerdir. Beyaz boyanın içerisine çok az miktarda siyah katılarak fazla koyu olmayan bir gri renk elde edilir. Hazırlanan bu gri ile gözün beyaz kısımları boyanır. Ardından sıra göz bebeğine gelir. Portresi çalışılan modelin göz rengi hangi renk olursa olsun ortasındaki göz bebeği daima siyah renktedir. Bu yağlı boya tablolarda en ince detaylardan biridir. Siyah noktanın asla unutulmaması gerekir. Diğer bir ince detay ise burun bölümündedir. Burun alt ve orta kısmına birer beyaz nokta konulduğunda daha canlı görünecektir.

Portre çalışmalarında en son saçlar boyanır. Bu noktada ince fırçaya ihtiyaç duyulacaktır. Saçlar ince bir fırça yardımı ile modelin saç şekline göre saç tarama şeklinde boyanmalıdır. Son olarak beyaz boya ile ışık yansıması yapılarak saçlara canlılık kazandırılabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...