Jump to content

Emeklilik Bütçesi Nasıl Yapılır?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Emekliliğiniz için plan yapmak, o yıllardaki rahatınızı belirleyecek faktördür. Eğer kontrol altında ve güvende olacağınızı garantilediyseniz, bu dönemdeki boş zamanlarınızı rahat bir şekilde geçirir, harcamalarınız ve borçlarınız için kaygılanmaya gerek duymazsınız. Emekli olmadan yıllar önce emeklilik bütçesine sahip olmak, başarılı bir emeklilik planının ilk adımıdır.

 

 • Bütçenizi etkileyecek pozitif ya da negatif değişiklikleri düşünün. Örneğin, emekli olduğunuzda sağlık sigortanızı kaybedebilirsiniz ya da evinizi satmak isteyebilir ve daha ufak bir yere yerleşerek vergiler ve ev harcamalarını düşürmek isteyebilirsiniz.
 • Rahat bir şekilde yaşamak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğuna karar verin. Şu anki maaşınızı yol gösterici olarak görmeyin, bunun yerine, emekli olduğunuzdan sonra yaşayacağınız hayat stilinizi hayal edin. Maaşınız şu an için yeterli olabilir, ancak emekli olduğunuzda gezmek için ya da vakit ayıracağınız hobileriniz için daha farklı bir miktar gerekebilir.
 • Emekli olduktan sonra bitecek alacak ve vereceklerinizi düşünün ve bütçe planınızı ona göre yapın. Ev kredisi en öne çıkan borçlanmadır, ancak araba ödemeleri ve hatta kredi kartı borçları 60 yaşınıza geldiğinizde değişmiş olabilir.
 • Uzun bir emeklilik planlayın. Pek çok insan emekliliklerini en az 20 yıl boyunca yaşarlar. Eğer 55 yaşında emekli olursanız, emekli olarak geçireceğiniz zaman daha bile fazla olacaktır.
 • Enflasyon ve vergileri hesabınıza dahil edin. Eğer finansal planlama yazılımı kullanıyorsanız bir kaç on yıl içinde paranızın ne kadar değer kaybedebileceğini hesaplayabilirsiniz.
 • Olabilecek en erken şekilde planlamalarınıza başlayın, ancak emekliliğinize beş yıl kala adımlarınızı iyice hızlandırın. Bu noktada, emekliliğiniz için tam bir vakit belirlemenin ve bütün temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak parayı biriktirmenin vakti gelmiştir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Kara Büyü Hangi Amaçlarla Yapılır?

   -Kara büyü birbirini seven iki insana yaptırılabilir ya da karı kocanın boşanması için de yaptırılmaktadır.   -Bazı kimseler kara büyüyü dil bağlamak amacıyla yaptırmaktadır. Burada kara büyü yapılan kişi yaptıran kişiye karşı suskunlaşması ve onun önünde konuşamaması amaçlanmaktadır.   -Kara büyü yaptırılan diğer bir olay ise erkeğin kudretini bağlamaktır. Bunu da genellikle bir erkeğin gerdeğe girdiğinde erkeklik kudretini kullanamaması ya da eşini aldatan erkeklerin diğer kadınlar

   , Yer: Büyü

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • “Tamamlayıcı” Emeklilik Sistemi de “İstihdam Kalkanı” da Aynı Hedefe Yönelik: Kıdem Tazminatı İçin Çifte Tehlike

   “Tamamlayıcı” Emeklilik Sistemi de “İstihdam Kalkanı” da aynı hedefe yönelik: Kıdem tazminatı için çifte tehlike 22 Haziran 2020 09:46     Covid-19 istihdamda büyük bir depreme yol açmışken, gelir ve iş kaybını önlemeye yönelik sosyal politikalar yerine “Tamamlayıcı” Emeklilik Sistemi ve “İstihdam Kalkanı” adı altında kıdem tazminatını ve kazanılmış işçi haklarını budayacak ve ortadan kaldıracak hazırlıklar hükûmetin gündeminde. “Tamamlayıc

   , Yer: Ekonomi

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...