Jump to content

Yemek Borusunda Kanserin Belirtileri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yemek borusunda kanserin belirtileri

 

Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürkan dünyada 7'nci sırada yer alan yemek borusu kanserinin belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

Çoğunlukla erkeklerde görülen 'yemek borusu kanseri' (Özefagus kanseri) dünya çapında kanser ölümlerinde 7'nci sırada yer alıyor. Yemek borusu kanserinin görülme oranı coğrafi dağılıma göre farklılık göstermekte ve en fazla Çin, İran ve Japonya gibi Asya ülkelerinde görülüyor. Bunun nedeni; genetik faktörler gibi çevresel birtakım faktörlerin de kanser oluşumuna etkisidir.

 

Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan yemek borusu kanseri ve tedavisi hakkında bilgi verdi. "Yemek borusu kanserinin yüksek oranda görüldüğü ülkelerde, kansere yol açtığı düşünülen en belirgin etken, alkol tüketimidir" diyen Prof. Dr. Gürkan, "Batılı ülkelerde de bu hastalığın en yaygın nedenleri arasında alkol kullanımı yer almaktadır. Beslenme alışkanlıklarının da yemek borusu kanseri üzerinde etkisi vardır. Çok sıcak içeceklerin hızlı bir şekilde içilmesi, kömürde ızgara, tütsüleme ve kızartma yöntemi ile hazırlanan gıdaların tüketimi; meyve, sebze ve balık etinden fakir beslenme, yemek borusu kanserine zemin hazırlar" diye konuştu.

 

HEMEN DOKTORA BAŞVURUN

Prof. Dr. Alihan Gürkan, tedaviden olumlu sonuç almak için erken teşhisin büyük önem taşıdığını belirterek doktora başvurulması gereken durumları şöyle sıraladı: - Katı yiyecekleri yutmada güçlük yaşandığında. - Göğüste ağrı hissedildiğinde. - Kanlı öksürük varsa. - Ani kilo kaybı gibi belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden uzman yardımı alınmalıdır

 

ERKEN DÖNEMDE CERRAHİ

Prof. Dr. Gürkan, "Erken evrede tedavi için yemek borusu alınmakta ve mide ya da kalın bağırsaktan bir tüp oluşturarak, yemek geçişi sağlanmaktadır. İleri evrede tedavinin şekli ve kapsamı, hastalığın ne kadar yayıldığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Kapalı yöntem olarak bilinen 'laparoskopik' uygulamaların yanı sıra; robotik cerrahi yöntemi uygulanabilir. Ameliyat sonrası hastalığın yaygınlığına veya tümörün büyüklüğüne bağlı olarak ameliyat öncesinde kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri tercih edilebilir" dedi.

 

AĞRI VE KANLI ÖKSÜRÜK

Prof. Dr. Alihan Gürkan, hastalığın erken evresinde yaygın olarak görülen ilk belirti, katı yiyecekleri yutma güçlüğü olduğunu şu sözlerle ifade etti: "Şikayetler tanıdan birkaç ay önce başlamakta; ancak hasta tarafından sıradan bir şikayet olarak algılandığından çoğu zaman doktora geç başvurulmaktadır. Hastalığın diğer belirtileri göğüste ağrı ve kanlı öksürüktür. Yemek borusu kanserinin önemli bir başka belirtisi ise, ani kilo kaybı (ayda 6-7 kilo kaybı) diğer bir bulgudur."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...