Jump to content

Şirket Nasıl Kurulur?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Şirket Nasıl Kurulur?

 

Şirketler kuruluş türlerine göre belirli adlandırmalar ile birbirinden ayrılmaktadır. Şirketler, kuruluşunda yer alan kişilerin isteklerine ve sahip olduğu özelliklere göre kurulmaktadır.

 

Sermaye şirketleri ve şahıs şirketleri olarak iki tip şirket türü bulunmaktadır.

 

Sermaye şirketleri, ortakları sınırlı ve sorumlu olan şirket türleridir. Sermaye payları bölündüğü için bu ismi alırlar. Bu tür şirketlerde sermaye esas alınmaktadır. Sermaye şirketleri de komandit, anonim ve limited olarak 3'e ayrılmaktadır.

 

Şahıs şirketleri ise ortakları sınırsız ve sorumlu olan şirketlere verilen addır. Bu şirketler adi ve kollektif olarak iki türe sahiptir. Bu tür şirketlerin kurulabilmesi ve varlığını devam ettirebilmesi için ortakların birbirleri ile olan ilişkisi iyi olmalıdır.

 

Sermaye şirketlerinden birisi olan limited şirketi kurmak isteyen kişilerin iki veya daha fazla kişi ile esas sermayesini belirlemesi gerekmektedir. Bu kişilerin bir ticaret ünvanı altında toplanması ile limited şirketi kurulabilir. Limited şirketleri en fazla 50 kişi ile kurulabilmektedir. Bu şirketin asgari sermayesi ise 5.000-6.000 TL olmalıdır. Ticaret ünvanı belirlenirken, şirketin türü ve işletmenin konusu belirtilmektedir. Limited şirketlerin sorumluğu sahip olduğu mal varlığı kadardır. Limited şirketleri yönetim kurulu tarafından değil müdürler tarafından yönetilir.

 

Şahıs şirketlerinden birisi olan adi şirket, iki veya daha fazla tacirin, ortak bir amaç için mal varlıklarını birleştirerek oluşturdukları şirket türüdür. Bu şirketlerin kuruluşları belirli bir şekile göre belirlenmemiştir. Bu şirketler yazılı sözleşme ile resmi olarak kurulabilmektedir. Noter tarafından onaylanan belge ile birlikte ticaret odasına kayıt olmak gerekmektedir. Adi şirketlerin yönetimi tüm ortaklar tarafından gerçekleştirilir. Adi şirketler, diğer şirketler gibi ticaret tescil siciline sahip olmak ve bu sicili ilan etmek zorunda değildir.

 

Bu tür şirketler, kuruluş esası olarak birbirinden ayrılsa da şu işlemleri yerine getirmek zorundadır.

 

 • Ana şirket sözleşmesi
 • Şirketin ünvanı, amacı ve sermayesi
 • Şirketin yönetimi ve temsili
 • Şirketin hesap dönemi
 • Şirket kârının dağıtımı
 • Şirketin ihtiyat akçesi
 • Şirket kanuni hükümleri ve geçici maddeleri

Her şirket sahibinin mutlaka birlikte çalıştığı bir muhasebecisi olmalıdır. Şirketlerin kuruluşundan itibaren vergi daireleri ile iletişim halinde olması ve vergi mükelleflerinin görevini yerine getirmesi yasal bir zorunluluktur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...