Jump to content

Anonim Şirket Tasfiyesi Nasıl Yapılır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Anonim Şirket Tasfiyesi Nasıl Yapılır?

 

Anonim şirketlerin sona erdirilmesi ve tasfiye edilmesi işlemleri, 6335 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre düzenlenmiştir. Şirketlerin tasfiye edilmesi veya sona erdirilmesi o şirketin hukuken ortadan kalkması anlamına gelmektedir.

 

Yeni düzenlenen Türk Ticaret Kanunu'nun 439. maddesine göre anonim şirketleri, yönetim kurulu toplantısı sonucunda tasfiye kararı alabilir. Anonim şirketlerinin yönetim kurulu, tasfiye kararını almasının ardından bir tasfiye memuru seçer. Yönetim kurulu eğer tasfiye memuru seçmezse bu işlemler, yönetim kurulu tarafından yönetilir.

 

Anonim şirketlerinin tasfiye kararı, genel kurul toplantısında gündem maddesi olarak ele alınır. Yapılan bu genel kurul toplantısında bir divan belirlenir. Divan, genel kurul toplantılarının imza yetkisine sahip olur. Şirketin tasfiye ve tasfiye memurunun seçilme kararı divanın imzasına ve onayına sunulur. Böyle tasfiye işlemlerinin başlangıç aşaması tamamlanmış olur.

 

Tasfiye kararı alan genel kurul, tasfiye amacı ile sınırlı bir şekilde tüzel kişiliğinin başında ''tasfiye halinde'' ifadesi koyarak ticari ünvanını devam ettirebilir.

 

Anonim şirketinin yönetim kurulunca belirlenen tasfiye memuru, noter onaylı olarak şirket ünvanı adı altında bir imza sirküleri hazırlar. Belge üzerinde adı geçen şirketin tasfiye halinde olduğu belirtilir. Tasfiye memurları, şirket işlerinden sorumlu personele bir bilanço ve envanter hazırlattırır. Hazırlanan bu bilgiler, genel kurulun onayına gönderilir.

 

Bu işlemlerin ardından tasfiye işlemlerine Ticaret Sicil Memurluğu'na başvurularak devam edilir. Genel kurul tarafından onaylanmış belgeler ile birlikte bağlı olunan Ticaret Sicil Memurluğu'nda tescil işlemleri yaptırılır. Tescil için de şu belgeler gereklidir;

 

 • Onaylı genel kurul belgeleri
 • Şirketin tasfiye kararından itibaren hazırlanmış bilanço ve gelir belgesi
 • Şirketin tasfiye kararından itibaren hazırlanmış mal beyanı
 • Tasfiye memuru tarafından hazırlanan imza sirküleri
 • Noter onaylı yönetim kurulu kararı

Ticaret Sicil Memurluğu tarafından tescil edilen tasfiye belgeleri sonucunda alınan tasfiye kararı, Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi aracılığıyla ilan edilir. Tasfiye ilanı en fazla üç kere yapılabilmektedir. Tescil edilen tasfiye kararı bağlı bulunulan ticaret veya sanayi odalarına da iletilir.

 

Anonim şirketlerinin tasfiye edilmesi sonucunda şirket organları varlığını sınırlı bir şekilde sürdürebilmektedir. Anonim şirketinin kalan borçlarının hesaplanması ve ödenmesi de tasfiye süreci içerisinde tamamlanmak durumundadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Kara Büyü Hangi Amaçlarla Yapılır?

   -Kara büyü birbirini seven iki insana yaptırılabilir ya da karı kocanın boşanması için de yaptırılmaktadır.   -Bazı kimseler kara büyüyü dil bağlamak amacıyla yaptırmaktadır. Burada kara büyü yapılan kişi yaptıran kişiye karşı suskunlaşması ve onun önünde konuşamaması amaçlanmaktadır.   -Kara büyü yaptırılan diğer bir olay ise erkeğin kudretini bağlamaktır. Bunu da genellikle bir erkeğin gerdeğe girdiğinde erkeklik kudretini kullanamaması ya da eşini aldatan erkeklerin diğer kadınlar

   , Yer: Büyü

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...