Jump to content

Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?

 

Şahıs şirketlerinde(şahıs firmalarında) kapanış işlemleri, anonim şirketler ve limited şirketlere nazaran çok daha kolay ve masrafsız olarak yapılmaktadır. Çünkü limited ve anonim şirketler gibi sermaye şirketlerinde kapanış işlemleri yapılabilmesi için öncelikle tasfiye sürecine girilmesi gereklidir. Şahıs şirketlerinde ise kapanış işlemleri için ilk olarak işin fiilen terk edilmesi gerekir.

 

Şahıs şirketlerinde işyeri fiilen terk edilmeden kapanış işlemleri yapılamaz.

 

Şahıs şirketi kapatılırken ilk olarak, fiilen terk edilen işyeri için vergi dairesine 30 gün içerisinde işe başlama-bırakma bildirimi yapılır. İşi ve işyeri bırakıldıktan sonra 30 gün içerisinde dilekçe verilerek işyerinin kapatıldığı bildirilir. Eğer alım-satım işi yapılıyor ise şirket kapanış tarihinde herhangi bir stok bırakmamış olmalıdır. Aynı şekilde şirket defterinde kayıtlı bulunan demirbaşların da defter kaydı silinmelidir. Tabiki bu silme işlemi fatura mukabilinde yapılmalıdır.

 

Demirbaşların satılamaması veya herhangi bir sebepten ötürü elden çıkarılamaması durumunda defter kayıtlarını temizleyebilmek için şirket sahibi elden çıkaramadığı demirbaşlarını kendisine fatura eder. Böylelikle defter temizlenmiş olur.

 

Kapanış işleminde diğer bir önemli husus ise yazar kasa kullanıyor olmaktır. Bu durumda yazar kasanında kapanışının yapılması gereklidir. Şirket kapanış tarihi yazar kasa kapanış tarihi ile aynı olmalıdır. Yazar kasa kapanışı yapılırken yetkili servise götürülerek hurdaya ayrılır ya da hafızası sökülür. Kapanış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kullanılan yazar kasaya ait ÖKC levhası ve fatura ciltlerinin tamamı vergi dairesine teslim edilir. Kullanılmamış olan fatura nüshaları ise vergi dairesi tarafından imha edilir.

 

Şahıs şirketleri kapanış işlemlerinde stoklar tüketilip demirbaşlar elden çıkarıldıktan sonra eğer varsa yazar kasanında kapanışının ardından vergi dairesine iletilen dilekçe ile şirket sahibinin yükümlü olduğu tüm işlemler tamamlanmış olur. Son olarak vergi dairesi kapanış işlemini yoklama memurunun işyerini ziyaret edip kapanışın gerçekleştiğini bildiren yoklaması ile şirket artık kapatılmıştır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...