Jump to content

Kredili Mevduat Nasıl Kullanılır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Kredili Mevduat Nasıl Kullanılır?

 

Bankaların müşterileri için sundukları hizmetlerden biri olan kredili mevduat hesabının çalışma ilkelerini özetlemek gerekirse; (Bu hesapların isimleri değişiklik gösterebilir destek hesap, kurtaran hesap,KMH, vs. vs. fakat çalışma ilkeleri aynıdır.)

 

Kredili Mevduat Hesabını tanımadan önce aşağıdaki iki kavramı bilmemiz gerekir.

 

 • Valör; Faiz hesaplamalarındaki başlangıç tarihidir. Bankacılık sisteminde hesaba yatırılan paralar ertesi gün, çekilen paralar ise aynı gün valörle işlem görür.
 • Faiz; kredili mevduat hesaplarında faiz günlük olarak işler yani size sunulan krediyi kaç gün kullandıysanız o kadar gün için faiz ve vergi ödersiniz.

Bunu buz dağına benzetebiliriz. Suyun üzerindeki taraf kendi paranız, suyun altında kalan taraf ise bankanın parası yani size tanımladığı kredili hesap.

 

Diyelim ki Xbank size 1000 TL lik bir kredili mevduat hesabı tanımladı.Hesabınızdaki paranız bitti ve gereksiniminizi bu krediden karşılayacaksınız. 11/03/2015 tarihinde ATM den 200 TL çektiniz ve çektiğiniz anda 200 TL ye faiz işlemeye başladı. (neden? çünkü çekilen paralarda valör aynı gün) 5 gün sonra 16/03/2015 de 200 TL yi hesabınıza yatırarak borcunuzu ödediniz. Şu an hesabınız sıfırlandı yani bankaya borcunuz kalmadı. Peki faiz? Faiz parayı çektiğiniz gün olan 11 martta başladı ve parayı yatırdığınız gün olan 16 martta bitti. Bitti mi? Tabiki hayır 16 mart gecesi de faiz işleyerek 17 martta faiz duracak.

 

İyi güzel de siz parayı sadece 5 gün kullandınız ama banka 6 günlük faiz aldı? İşte bunun da nedeni yatan paranın ertesi gün valörlü olmasıdır.

 

Kredili mevduat hesabınız eksideyken yani borçluyken hesaba bir para girişi olduysa giriş olan gün değil de bir ertesi iş günü parayı kullanmamız doğru olandır.

 

Örnek; 200 TL çektik (hesap bakiyeniz -200 TL ), aynı gün 200 yatırıp geri çekersek işlem hacmimiz -400 tl oluyor ve o bir gün için 400 TL nin faizini ödüyorsunuz.

 

Eğer kredili mevduat kullanıyorsak vadesi gelmemiş bir ödememizi çekip erkenden ödemek hiç de mantıklı değildir. Vadesini bekleyin ve o gün çekip ödeyin.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...