Jump to content

Makro Çekim Nasıl Yapılır?..


Önerilen Mesajlar

Makro Çekim Nasıl Yapılır?

 

makro-cekim-nasil-yapilir_646x340.jpg

 

Makro çekim en basit haliyle anlatmak istersek yakın çekim (close up ) fotograflardır. Genellikle küçük böcek veya yakın çiçek fotograflarında kullanılır. Daha detaya inmeden önce makro fotografçılığın sadece SLR(Single-lens reflex) ve DSLR(Dijital-Single-Lens-reflex) makinalarda uygulanabildiğinin altını çizelim. Basit fotograf makinelerinde yakın çekim modu vadır ancak normal SLR makineler bile objeye 30-40 cm yaklaşabilir. Ancak bir makro lens sayesinde bu mesafe 18 mm'ye kadar indirilebilir.

 

SLR ve DSLR makinelere tele ve makro lensler takılıp makinaların kullanım şekilleri değiştirilebilir. Basit olarak tele lensler uzak, makro lensler ise çok yakın çekimler içindir. Oldukça marka ve çeşitte lens bulunur, fiyat arttırkça daha detaya inebilen makro ve daha uzak mesafeleri zoomlayabilen tele lensler alınabilir. Makro çekimin en ilgi çekici yanı nesneyi normalden daha yakın göstermesi ve çıplak gözle görülemeyen detayları bariz kılmasıdır.

 

Makro çekimin ne olduğunu öğrendik pekala nasıl başlayabiliriz? Makro çekime başlamak için öncelikle bir makro lens almalısınız. Ancak durumu yeterli olmayanlar öncelikle close-up filtrelerle başlayabilir.

 

Öncelikle Makro ile Mikro aynı şeydir bazı markalarda genel olarak Makro lenslere Mikro demiştir ancak merak etmeyin kafanızın karışmasına gerek yok herşey aynı. Bir makro lens alırken dikat etmeniz gereken şey üzerinde her makro yazan lens gerçek makro lens değildir. Gerçek makro lensler 1:1 ve üstünde zoom yapabilen lenslerdir, o yüzden alırken dikkat edin. Sadece 1:1 ve üstü zoom yapabilen lensler makro lenstir

 

Yeni başlayacak arkadaşlar 150-180 veya 200 mm'lik lensleri kullanabilir. Oldukça rahat edeceklerdir. Çünkü bu tarz lenslerde objeyle kamera arasında yeterince boşluk kaldığından dolayı ışıklandırma konusunda sorun yaşamazsınız. Ancak profesyonel olarak bu işi yapıyor iseniz stüdyo ortamın özel ışıklandırmalarla daha düşük mm'li lensleri tercih edebilirsiniz.

 

Makro fotografçılık sırasında görüntüyü sabitlemek amacıyla olabildiğince tripod kullanmaya özen gösterin ve herzaman makro flash kullanın. Bu flashlar normal flashlardan farklı olarak dairesel ışıklandırma yapar ve düzenli daha yumuşak ışıklar verir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...