Jump to content

Fermantasyon Nasıl Yapılır?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Fermantasyon Nasıl Yapılır?

 

Günlük hayatımızda mayalanma olarak bildiğimiz, ancak bilimde fermantasyon adı verilen biyolojik süreç neredeyse insanlık kadar eskiden beri bilinen bir teknik. Sütten yoğurdun elde edilmesi, ekmek hamurunun mayalanması, turşu, üzümden sirke/alkol üretimi ve boza uzun yıllardır bilinen ve evlerde yapılan fermantasyon işlemleridir.

 

Biyolojik olarak fermantasyonu tanımlayacak olursak, oksijensiz ortamlarda yaşayabilen bakteri, maya ve küf mantarı gibi mikroorganizmaların enerji elde etmesi sonucu oluşur. 1 mol glikoz yani şeker kullanılarak 2 ATP enerji ve 2 mol Pruvat oluşur. Oksijenli solunum gerçekleşmediği için elde edilen pruvat, laktik aside veya etil alkole dönüştürülerek hücrede kullanılır. Hatta bazı laktik asit fermantasyonlarında ortamda çok fazla şeker bulunması durumunda hücreler etil alkol üretmeye başlayabilir.

 

Mayalar etil alkol üretebilirken bakteriler ise laktik asit üretimi prosesini gerçekleştirir. Mikroorganizmalarda ki enzimler şekerin dönüşeceği formata karar verirler. Bira üretiminde bira mayaları, ekmek üretiminde ise ekmek mayaları görev alır.

 

Fermantasyon işleminin gerçekleşmesi için bazı parametreler önemlidir. Öncelikle ortamda şeker ve elde edilmek istenilen ürüne göre mikroorganizma seçilmelidir. Ardından bu mikroorganizmaya uygun çevresel koşullar sağlanmalıdır. pH seviyesi, sıcaklık ve ortamdaki oksijen miktarı üretim için en önemli parametrelerdir.

 

Evde yoğurt yapımındaki fermantasyon işlemi için şeker kaynağı olarak süt tercih edilir ve öncelikle kaynatılarak içerisindeki zararlı maddelerden arındırılır. Yeterli sıcaklığa düşürüldükten sonra yoğurt mayası ilave edilir ve ağzı sıkıca kapatılır. Optimum sıcaklıkta tutulan sütümüz maya yardımıyla yoğurda dönüşmüş olacaktır.

 

Fermantasyonun yapılışına bir başka örnek verecek olursak eğer sirke örneğine bakabiliriz. Sirke üretiminde sırayla alkol ve asetik asit fermantasyonları gerçekleşir. İlk önce üzüm veya meyve şıralarındaki şeker mayalar yardımıyla alkole dönüştürülür. Alkol fermantasyonunun bitiminden hemen sonra ise sirke bakterisi oluşan alkolü sirkeye çevirir. Farklı mikroorganizmaların kullanılmasıyla da şarap elde edilmesi mümkündür.

 

Gün geçtikçe fermantasyon konusunda bir çok araştırma yapılmaktadır. Daha kaliteli ve ucuz ürünler elde edilmesi için yeni mikroorganizma suşları denenmektedir. Çevre kirlilikleri bu yöntemle temizlenmekte ve doğaya geri kazandırılmaktadır. Atıkların fermantasyon ile metan, metanol ve etanol üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu ürünler enerji ihtiyacı için alternatif oluşturmaktadır. AB yasaları çerçevesinde diesel yakıtların belli bir oranının etanol içermesi kararlaştırılmıştır. Gelişen ve büyüyen dünyada fermantasyon büyük önem kazanmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...