Jump to content

Haraşo Örgü Nasıl Örülür?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Örgü örmekten hoşlanıyorsanız, öğreneceğiniz birkaç örgü tekniğinden sonra siz de kendinize istediğiniz model ve renkte kazak, atkı, bere ya da hırkalar örebilirsiniz. Örgü örmek birçok farklı modelde gerçekleştirilebilir ve hepsi ayrı ayrı örgü şekilleri ortaya çıkaracaktır. Ne yapacağınıza karar verdikten sonra bu örgü teknikleriyle değişik desenler, dokular ortaya çıkarabilirsiniz.

 

 

Haraşo örgü, bu işi bilen kişilerin sık kullandığı, örgülerinde bolca uyguladığı bir modeldir. Haraşo örgüsü düz durur, kıvrılmaz. Bu modelle hırka, atkı, kazak örebilirsiniz. Lastik kısımları, kol ağızları ya da yakalar yapılırken haraşo örgü tekniğinden sık sık faydalanılır.

 

 

Haraşo örgü için bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken en önemli bilgi, örgünün ön ve arka kısmında baştan sona aynı yönde örgü işlemi kullanmanız gerektiğidir. Örneğin; ilmekleri, örgünün her iki tarafında da ters örgüyle atabilir ya da her iki tarafında düz örgü tercih edebilirsiniz. İlmekleri örmeye nasıl başladıysanız örgünüzün tamamında aynı şekilde devam etmeniz gerekir. Düz ya da ters, hangisini kullansanız da fark etmez. İkisi de haraşo modelini oluşturmaktadır.

 

 

Ters örgü ile haraşo örgü

 

 

Sağ elinizdeki şişi sol şişteki ilmeklere arkasından önüne (yani kendinize) doğru geçirin ve ipliği sağ şişe saat yönünün tersine doğru bir kez sarın. İlmeğin içinden geçirerek, ilmeği sağ şişe taşıyın. Bu işlemi sol şişteki tüm sıra bitene kadar yapmaya devam edin. Bütün sırayı bitirdikten sonra sağ şişi sol elinize alın ve boştaki şişle bir önceki anlatılanları tekrar tüm sırayı bitirene kadar devam ettirin. Ancak yeni sıraya başlarken ilk ilmeği her zaman olduğu gibi, bir işlem uygulamadan sağ şişe alın.

 

 

Düz örgü ile haraşo örgü

 

 

Yukarıda anlatılanlardan farklı olarak sağ elinizdeki şişi, sol şişteki ilmeklere yine arkadan öne (ancak bu sefer kendinize olmayan tarafa) doğru geçirmelisiniz. Kalan bütün işlemler için yukarıda anlatılanları uygulayabilirsiniz. İlk sıradaki ilmeyi örmeden almayı ve haraşo modelini çıkarmak için başladığınız örgü tekniğini sonuna kadar devam ettirmeniz gerektiğini sakın unutmayın.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...