Jump to content

Amigurumi Nedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

amigurumi-nedir_646x340.jpg

 

 

 

Sık iğne tekniği kullanılarak örgü oyuncak oluşturulmasına Amigurumi denir. Japon kökenli bir kelimedir ve Ami(tığ/şiş ile yapılan) ve nuigurumi (içi doldurulan oyuncak) kelimelerinden türer. Japon kaynaklarında Amigurumi patternleri sembollerle ve şemalarla gösterilir. Amigurumi sanatı hem çok kolay öğrenilebilir hem de çok dekoratif, estetik bir süs eşyası olarak evlerimizde yerini alabilir.

 

 

Amigurumi Yaparken Kullanılacak Malzemeler Nelerdir?

 

 

1.Örgü ipi

 

 

Tuhafiyelerde çeşitli kalite, renk ve numarada kendinize en uygun örgü ipini bulabilirsin. Amigurumi yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca malzeme örgü ipidir. Örgü ipinin kalın ve yumuşak olmasında fayda var. Ayrıca İpin kalitesi de çok önemli. Kaliteli bir ip ortaya çıkacak el işinin görünüşüne doğrudan katkıda bulunacaktır. Bebekler için yapılan ürünlerde Yün, pamuk gibi doğal malzemeler kullanılarak yapılan iplikler kullanılması bebeğin sağlığı açısından odlukça önemlidir

 

 

2. Kullanılan Tığ

 

 

İstenilen numaralarda ve boyutta tığ bulmak mümkün en önemlisi seçilen Tığ’ın örgü ipi ile uyumudur. Uzun süre iş yapabilmen için yumuşak saplı tığları kullanmaya özen gösterin ayrıca Amigurumi işinin tamamında aynı numara ve boyutta tığ ve ip kullanmak ortaya çıkacak desenlerin simetrisi açısından oldukça önemlidir.

 

 

3.Dolgu malzemesi

 

 

Örülmüş ürünü bir malzemeyle doldurarak Amigurumi standartlarına ulaşmasını sağlarız. Anti bakteriyel silikon elyaf kullanılarak sağlıklı ve göze hoş gelen bir tasarım ortaya çıkarabiliriz

 

 

4.İğneler

 

 

Büyük boy düz uçlu yün iğnesi kullanılarak parçalar birbiriyle rahatça birleştirilebilir. Sabitleyici olaraksa uzun toplu iğnelerden yararlanılabilir.El dikiş veya nakış iğnesi yardımıyla Amigurumi yüzeyine kaş, göz, burun, vb. işlemeler yapılabilir.

 

 

Ayrıca yaratıcılığını arttıracak süsleme malzemeleri içerisinde Plastik gözler, Keçe Plaka, Nakış İpi kullanılabilir. Daha pratik bir üretim süreci için Makas, ilmek işaretleyici ve dikiş araçlarını kullanmayı unutmayın.

 

 

Amigurumi Yaparken İşinize Yarayacak Tavsiyeler Nelerdir?

 

 

Desenler merkezden dış tarafa doğru başlanır ve saat yönünün tersine okunur. Karmaşık yapısı nedeniyle ilmek sayarken sondan başlamak daha pratik olacaktır. Her tur başında Doğru ve Ters ilmekler kullanılarak tur sayısı tamamlandığında renk değiştirilir. Her turda arttırdığımız sık iğne sayısına göre desen şekillenir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...