Jump to content

Konjonktivit Belirtileri


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Konjonktivit, insanların günlük yaşantısını oldukça olumsuz etkileyen bir göz hastalığıdır. Bu hastalık kendisini kaşıntı, kızarıklık ve geceleri gözden akan kabuklaşmış sıvılar ile gösterir. Ayrıca bulanık görme ve ışıktan rahatsız olma da konjonktivit hastalığının belirtileri arasındadır.

Gözün içerisinde bulunan ve korneayı da içerisine alan zarda meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan konjonktivit göze bulaşan bakteri, virüs ve alerjik durumlar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Gözyaşının geçtiği kanalın tıklalı olması nedeni ile oluşan konjonktivit bulaşıcı bir hastalıktır ve daha çok çocuklarda görülmektedir. Özellikle ilkokullarda bir çocukta konjonktivit görüldüğü zaman bu hastalık birkaç gün içinde bütün sınıf arkadaşlarına yayılabilir.

Konjonktivit kendisini gözle görülen belirtiler ile ortaya çıkarır. Gözün beyaz bölümünde kırmızılık ve pembelik oluşması, gözden kabuklaşmış sıvı akması ve gözde kuruluk hissi oluşması konjonktivitin belirtileri arasındadır. Sabah uyanıldığında gözün yapışmış olması bu hastalığın belirtilerindendir ve suyla yıkayarak göz açılır.

Solunum yolu enfeksiyonları ile alakalı olduğu söylenen konjonktivitin tedavisinde ise antibiyotik göz damlaları kullanılır. Bunun dışında göze soğuk kompres uygulanması da rahatlama hissi verir. Viral konjonktivitler ise kendi kendilerine iyileşirler.

Konjonktivitten korunmak için başkalarının yastığının kullanılmaması gerekir. Bunun yanında eller sürekli göze götürülmemeli ve makyaj malzemesi kullanımına özen gösterilmelidir. Konjonktivitten korunmak için en dikkat edilmesi gereken konular ise havlular ile birlikte giysilerin ve kıyafetlerin başkaları ile ortak kullanılmamasıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...