Jump to content

Yeni Doğum Yapmış Annelere...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yeni Doğum Yapmış Annelere

 

Doğum sonrasında kendinizi daha iyi hissetmek için:

 

1) Doğum sonrasında gerek bebek bakımı ve gerek ev işleri için size yardımcı olacak birilerinin olmasını organize edin.

 

2) Eğer yalnızsanız asla her şeyi yapmaya, her şeye koşturmaya çalışmayın. Çünkü bu şekilde işin içinden çıkamazsınız. Öncelik bebeğinizde olacak şekilde işleri günlere bölün. Ev biraz dağınık olabilir ya da ütüler de biraz bekleyebilir. Unutmayın siz biyonik kadın ya da sihirbaz değilsiniz.

 

3) Bebek bakımı ve ev işlerinde mutlaka eşinizden yardım isteyin. Onun da bu sorumluluğun bir parçası olması gerekir.

 

4) Zaman zaman ağladığında bebeği babasının sakinleştirmesi ve biberonunu vermesi, baba ile bebek arasındaki bağı daha da güçlendirecektir.

 

5) Eski enerjinize çabuk bir şekilde dönmek için bebeğinizin uyuduğu saatlerde siz de uyuyun ya da dinlenin, kafanızı boşaltın.

 

6) Hamilelik kilolarından kurtulmak için doktorunuza danışarak, onun uygun gördüğü dönemden itibaren hafif hafif egzersiz yapmaya başlayın.

 

7) Emziriyorsanız ki bu hem bebek hem de sizin için çok faydalıdır, emzirerek ayda ortalama 1 kg verebilir ve emzirme sırasında salgılanan oksitoksin hormonu ile karın kaslarınızın daha çabuk toparlanmasını sağlarsınız.

 

8) Bebek bakımı ve ev işleri konusunda bir yardımcınız varsa haftanın belirli günleri kendiniz için bir program yapın, kuaföre gidin, cilt bakımı, vücut bakımı, manikür-pedikür ve masaj yaptırın. Bu işlemler kendinizi özgür hissetmenizi sağlayacaktır.

 

9) Rahatlamak ve dinlenmek için yaptıracağınız masajın vücudunuzun biçimlenmesinde çok faydası olacağını unutmayın.

 

10) Bebeğinizi emzirirken gazete, kitap ve dergileri sesli okumanız hem sizin gündemi takip etmeniz hem de bebeğinizin sesleri algılaması açısından çok faydalıdır.

 

11) Bebeğiniz ile ilgilenir ya da ev işi yaparken televizyonun ve radyonun açık olması sıkılmanızı önler, ilginizi çeken programları takip edebilirsiniz. Ancak bebeğinizin televizyon seyretmemesi gerektiğini unutmayınız.

 

12) Yardımcınız varsa haftanın belirli günleri pilates, yoga gibi hem rahatlatıcı hem de vücudu forma sokan programlara katılabilir, açık havada yürüyebilir ya da yüzebilirsiniz.

 

13) Dinlenme esnasında ya da bebeğiniz uyurken müzik dinlemek sizin ve bebeğiniz açısından oldukça yararlıdır.

 

14) Bebek bakımı konusunda çok tecrübesiz olduğunuzu düşünüyorsanız, işinizi kolaylaştırmak için ilgili kitap, dergi ve internet sitelerini takip edebilirsiniz.

 

15) Bebek sahibi olan diğer kişilerle bir arada olmak bir şeyler paylaşmak size yanlız olmadığınızı gösterecek, bazı konularda fikir almanızı sağlayacak ve işlerin üstesinden daha kolay gelmenizi sağlayacaktır.

 

16) Tüm bu koşturmaca içinde eşinizle olan paylaşım ve dialoğunuzun devam etmesine, fırsat buldukça bir arada bir şeyler yapmaya ve en önemlisi birbirinize zaman ayırmaya özen gösterin.

 

17) Doğum sonrasında eşinizle aranızda bir kopukluk olduğunu düşünüyorsanız birbirinizle konuşarak bunun üstesinden gelebilirsiniz. Unutmayın o da çok yeni bir yaşam tarzına uyum göstermeye çalışıyor.

 

18) Süt sağma aletlerinin size gün içinde çok ciddi zaman kazandıracağını unutmayın ve eğer süt veriyorsanız bu aletlerin kolaylığından faydalanın. (En azından birkaç öğünü bu şekilde verebilirsiniz )

 

19) Eğer çalışıyorsanız, güvenli bir şekilde bebeğinizin bakımını organize ettikten sonra en kısa sürede işinize dönmeyi planlayın. Bu hem sizi dünyaya bağlayacak, hem size özgürlük duygusu verecektir.

 

20) Bebeğinizi bırakıp işe giderken suçluluk duygusu hissetmeyin, bebeğiniz kısa sürede bu sisteme alışacaktır ve işin en güzel yanı gün sonunda özlemle bebeğinizi kucaklamak ve onu koklamaktır.

 

21) Unutmayın siz mutlu ve üretken olduğunuz sürece bebeğinizde mutlu olacaktır ve ona daha kaliteli, daha verimli zaman ayıracaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Yeni Doğum Yapmış Annelere...

      Yeni Doğum Yapmış Annelere   Doğum sonrasında kendinizi daha iyi hissetmek için:   1) Doğum sonrasında gerek bebek bakımı ve gerek ev işleri için size yardımcı olacak birilerinin olmasını organize edin.   2) Eğer yalnızsanız asla her şeyi yapmaya, her şeye koşturmaya çalışmayın. Çünkü bu şekilde işin içinden çıkamazsınız. Öncelik bebeğinizde olacak şekilde işleri günlere bölün. Ev biraz dağınık olabilir ya da ütüler de biraz bekleyebilir. Unutmayın siz biyonik kadın ya da sihirbaz değilsin

      , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
  • Yeni Oluştur...