Jump to content

Eskiz Nedir?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

Sözlük anlamı 'taslak, ön çalışma' olan eskiz, resim yapmaya başlamadan önce çizilecek unsurları tasarlama amacıyla yapılan ön çizimdir.

Eskizde kağıda aktarılacak modelin, önce elle yapılan deneme çizimleriyle taslağı hazırlanır. Karalama çalışmaları olarak da adlandırılan eskizde amaç, asıl projenin ön hazırlığını ortaya koymaktır. Eskiz için hazırlanan özel kağıt ve kalemler vardır. Ayrıca bilgisayar ortamında da bu çalışmalar yapılabilmektedir.

Eskiz Nasıl Hazırlanır?

Eskizde kuramsal temel çok önemlidir. Bu temel, hem çizimin kalitesini artıracaktır hem de çizimi kolaylaştıracaktır. Eskizde bazı temel unsurlar vardır. Resmin gerçeğe uygunluğu en öncelikli şarttır. Bunun için de çerçevenin belirlenmesi ve taslağın hazırlanması gerekir. Gölgelendirmeler ve perspektif de eskizin en önemli ayrıntılarıdır.

Bütün resim çalışmalarının temelini oluşturan eskiz, suluboya, akrilik ya da yağlıboya çalışmalarının taslağını oluşturur. Resmedilecek nesneler, karakalem ile kağıt üzerine çizilir, daha sonra hangi resim çalışması yapılacaksa uygulamaya onunla devam edilir.

Temelinde analitik plan yapma olan eskiz, karakalem karalamalar ile karıştırılmamalıdır. Çünkü eskizde objeler arası mesafeler ölçülür, orantı kurulur ve ışığın geliş açısı dahi kağıda yansıtılır. Böylece, resim adeta eskizin üzerinde inşa edilir. Bu anlamda eskiz için resmin iş planı ifadesini kullanmak yanlış olmayacaktır.

Eskize başlamadan önce ilk iş çizilecek resme uygun bir çerçeve belirlemek olacaktır. Bu çerçevenin dikdörtgen olması resmdilecek ögelerin daha rahat konumlandırılmasını sağlayacaktır. Ancak söz konusu çalışma için daire, üçgen ya da kare çerçeveler de tercih edilebilmektedir. Uygun çerçeve seçimi, eskizin ve sonrasında ortaya çıkacak resmin daha etkileyici olmasını sağlayacaktır.

Eskizde bakış açısı çok önemlidir. Resmi çizilecek olan obje, merkez noktasına yerleştirilmek yerine çerçevenin içindeki farklı noktalardan birine konumlandırılabilir. Çerçeve içerisindeki etki noktası eskizi yapacak kişinin tercihine kalmıştır. Kişi, terchine göre tam plan ya da kesit şeklinde eskiz çalışmasını gerçekleştirmeye başlayabilir.

Resmin tamamını önceden görmeye yarayan eskiz çalışmasında en uygun malzeme karakalemdir. Ancak füzen de eskiz çalışmalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Füzenin tek olumsuz tarafı kolaylıkla siliniyor olmasıdır. Bu iki malzeme haricinde tebeşir, mum boya, pastel boya ve kuru boya da eskiz çizimlerinde kullanılmaktadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...