Jump to content

Hint & Rus Yogası Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

hint-rus-yogasi-nasil-yapilir_646x340.jpg

 

 

Hindistan ve Rusya kültürel yönden iki farklı ülke fakat hala paylaştıkları tek bir şey var : Yoga. Yoga Hindistan’da antik zamanlara dayananan fiziksel ve mental bir pratik yöntemidir. Son yüzyılda Rusya gibi (ülke yönetimi bir dönem halka yoga yapmasını önermiştir) ülkelere ve Dünya’ya yayılmıştır. Zaman değişti ve yoga Rusya’da iyice gelişti ve Rus yogacılar insanları eğitip yoganın diğer ülkelere geçmesini sağlamak için yollara düştüler.

 

 

Temel Kurallar

Yoga Sankskritçe olan “yuj” kelimesinden gelir. Yuj birleşme, boyunduruk altına girme kelime anlamına sahiptir. Yoga insanlara mental yapıları ile fizikleri arasında bağ kurmayı vaad eder. Eğer yogayı denemişseniz insana fiziksel ve mental bir aydınlanma yaşattığını hissetmişsinizdir. Yoga nefes kontrol antrenmanları ile beraber fiziksel antrenman yapmanızı ister bu sayede derin ve kontrollü bir nefese sahip olursunuz bu da fiziksel enerjinize direk olarak yansır. Bu basit prensipler Rusya ve diğer ülkelerde Hindistan’da bulunduğu şekli ile devam etmektedir.

 

 

Hint Yogası

Hinduizm’in en eski yazıtlarından edindiğimiz bilgiye dayanarak Yoga’nın Hindistan’da yaklaşık 5000 yıl önce ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Yüzyıllar içinde Dünya’da Yoga 90’dan fazla stile evrildi. Ne çeşit yoga yapıyor olursanız olun hala antik zamanlardaki Yoga’dan pek farkı yok. Klasik yoga stillerine; Hatha, Kundalini ve Jnana olarak örneklendirebiliriz. Bu klasik stillerden zaman içerisinde Bikram ve Vinyasa gibi modern stiller doğmuştur.

 

 

Rus Yogası

Yoga Rusya’da illegal olmaktan çıkınca Sovyet döneminin sona ermesi ile yogacılar St.Petersburg, Moskova ve Togliatti’de yogayı tanıtmaya başladı. Çeşitli farklı şekillerdeki Yoga stilleri şuan 176 Rus şehrinde öğretilmekte. Bu stiller klasik olan Hatha, Kundalini ve Sahaja’dan tutun da daha ana akım formlarda olan güç yogasına kadar değişkenlik gösterir. Rusya’da dört adet ana Yoga düzenleme merkezi vardır ve bunlar Uluslar arası Yoga Federasyonu tarafından tanınmış üyelerdir. Yoga şuanda Rusya’nın elit tabakası ve hatta hükümet üyeleri tarafından içselleştirilmiş haldedir. Bir New York Times haberine göre Rus başbakan Dmitry Medvedev politik bir figür olmanın verdiği stresten yoga ile arındığını açıkça söylemektedir.

 

 

Kültürel Köprü

Yoga sadece vücut ile beyin arasında bir köprü oluşturmakla kalmaz aynı zamanda değişik kültürler arası köprü kurar. Hint yogası Rusya tarafından resmi olarak tanınmıştır. Rusya, Hindistan ve diğer ülkeler arasında kültürel bir köprü olarak hizmet etmektedir. Rus yogacılar küçük ülkelerde yoganın geniş kitlelere ulaşması için “Sahaja Yogası İçin Uluslarası Destek Programı” çerçevesinde hareket etmektedirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...