Jump to content

Yıldız Yoga Duruşu Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

yildiz-yoga-durusu-nasil-yapilir_646x340.jpg

 

 

Yıldız yoga duruşu eğlenceli ve neşeli bir pozdur; kafanızı boşaltarak, zihninizi bedeninizle birleştirmenize yardımcı olur. Yoga hocası Rachel Schaeffer’e göre, bu pozun aynı zamanda bilek, diz, kalça, sırt ve kolları germesi ve güçlendirmesi, kan dolaşımını arttırması, solunuma yardımcı olması, tüm bedeni canlandırıcı etkisi, dayanıklılık ve dengeyi kuvvetlendirmesi gibi pek çok fiziksel ve ruhsal faydası da vardır. Yıldız pozu, ekstra enerjiye ihtiyacınız olduğu her an size faydalı ve tüm vücudunuzu enerjiyle dolduran bir gerilme sunmaktadır.

 

 

 

 

 

Yapılacaklar:

 

 

Dağ pozunda durun. Dağ pozu birçok yoga pozunun başlama duruşudur. Ayaklarınızın toprağa kavuşmasına yardımcı olur, duruşunuzu düzeltir ve bedeninizi daha zorlayıcı duruşlara hazırlar. Ayak baş parmaklarınız birbirine değecek şekilde ayağa kalkın ve topuklarınızı 5-10 cm aralığında açın. Ağırlığınızı ayaklarınıza eşit olarak dağıtın. Omuzlarınızı rahatlatın, başınızı ve boynunuzu omurganızın hizasına getirin. Kalça kemiğinizi karnınıza doğru kaldırarak, kuyruksokumunuzu sıkıştırın. Bu duruşta birkaç dakika nefes alın.

Ayaklarınızı bir ila iki metre kadar açarak, ayak başparmaklarınızı hafifçe kaldırın ve ayaklarınızı yere sıkıca basın. Eğer bir yoga minderi kullanıyorsanız, ayak başparmaklarınız minderin ön köşelerine bakıyor olmalıdır.

Kilonuzu ayaklarınızın üzerinde eşit olarak dağıtın. Tek tarafa eğilmeyin veya bu duruşta tek ayağınız üzerine daha fazla ağırlık vermeyin. Yıldız pozu denge ve genişliği teşvik eden bir pozdur. Dizlerinizi bükmeyin - bacaklarınızı düz tutun.

Omuz hizasında kollarınızı düz bir şekilde uzatın. Göğsünüzü genişletin. Kollarınızı avuç içi aşağıya bakacak şekilde, zemine paralel tutun.

Baldırlarınızın ön kısmında bulunan dört başlı kasları sıkın ve hafifçe yukarı kaldırın. Kuyruksokumunu içeri çekerek, vücudunuzun alt kısmını sırtınızı eğmeden düzleştirin. Çenenizi kaldırarak düz bir şekilde önünüze bakın.

Bu pozda derin nefes alın. Baş, kol ve ayaklarınıza, vücudunuzun merkezinden dışarı doğru bir enerji yıldızının çizildiğini varsayın. Böylece bir dakika kadar kalın ve sonra yeniden Dağ pozuna geçin.

 

İpucu ve uyarılar

Yoga egzersizine başlamadan önce doktorunuza danışın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...