Jump to content

Yoga Çocuklar İçin Faydalı Mı?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

yoga-cocuklar-icin-faydali-mi_646x340.jpg

 

 

‘Yoga’ denilince aklınıza loş bir stüdyoda egzersizden terlemiş yetişkinler aklınıza geliyor olsa da, yoga sadece 18 yaş üstü bireylere özgü için değildir. Hatta çocuklar yogadan belirli faydalar kazanabilirler. Esneme, nefes alma ve hayal kurma aktivitelerini çocuğunuz ve siz birlikte yaparak eğlenebilirsiniz.

 

 

Davranışsal Yararları

Yoga genellikle fiziksel bir aktivitedir. Yoga yaparken zihninize odaklanırsınız ve vücut sizin, enerjik ruhunuz için bazı davranışsal yararlar sunar. Yoga Dergisine göre yoga çocukların konsantrasyonlarını geliştirirken aynı zamanda onların sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yoga çocuklara şefkati ve iş birliği yapabilmeyi öğretir. Bunun yanında, çocuğunuzun özgüveninde bir artış bekleyebilirsiniz. Çünkü çocuğunuz yeni yetenekler, duruşlar ve vücuduna saygı göstermeyi öğrenir.

 

 

Hadi Harekete Başlayalım

Çocuğunuz yoga yaparken onun kıpırdamayı, poz vermeyi ve hareket etmeyi sevmesini bekleyebilirsiniz. Uzmanlar yoganın çocukların bedenlerinin daha farkında olmalarını sağlayarak esneklik ve hareketi daha çok sevmelerinin önünü açmaktadır. Çocuğunuz aynı zamanda, her hangi bir duruşu yapamadığında bedeninin konumunu değiştirerek başka bir duruşun kahramanı olabileceğinin de bilincine varacaktır.

 

 

Miniminnacık Pozlar

Asana da denilen bazı yoga pozları tamamiyle çocuklara göredir. Bazı pozları yapmaksa çocuklar için hayal güçlerinin kullandıklarından özellikle eğlencelidir. Uzmanlar, Mum pozu gibi duruşları tavsiye etmektedir. Bunu çocuğunuza minderine yatarak, bacaklarını sırtı ve dirseklerinden destek alarak (elleri belini desteklemelidir) yukarı kaldırmasını söyleyerek anlatmanız mümkündür. Ayakları sanki yanan bir ateşmiş gibi sallamasını söyleyin. Ya da, ona dört ayak üzerinde durarak, sırtını kedi gibi çıkarmasını ve karnını da inek gibi sarkıtmasını söyleyerek Kedi/İnek pozunu denettirebilirsiniz.

 

 

Hem Evde, Hem Oyunda

Yoga dersleri çocuğunuzun hem egzersiz yapmasını hem de yoga, hareket ve egzersizle ilgilenen diğer çocuklarla arkadaş olarak sosyalleşmesini sağlayacaktır. Yakınlarınızda çocuklar için yoga dersleri veren bir merkez yoksa sakin bir zamanda birlikte çocuklara uygun pozları ve nefes alma egzersizlerini çalışabilirsiniz. Loş ışıkta, minderleri çıkarıp biraz da müzik açarak çocuğunuzun yoganın faydalarından her daim, her yerde yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...