Jump to content

Fazla Yoga Yapmak Zararlı Mıdır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yoga daha güçlü, dengeli ve esnek olmanızı sağlar. Kendinizi daha dinlenmiş, huzurlu ve rahat hissetmenizi sağlar. Her egzersizde olduğu gibi, fazla yapılan yoganın da olası olumsuz etkileri vardır. Çok fazla yoga yaparsanız, aşırı kullanıma bağlı kas çekilmesi veya yırtılmasına sebep olarak, sakatlanabilirsiniz. Çalışmanız esnasında çok yorgun ve dağınık olursanız, düzensiz duruş dizlerinizde, omuzlarınızda ya da vücudunuzun başka savunmasız bölgelerinde sakatlanmaya sebep olabilir. Yoga farkındalık ve denge öğretirken, vücudunuzu da kesinlikle dinlemeniz gerekir—o size çok fazla yoga yapıp yapmadığınıza dair işaretler verecektir.

 

 

Becerinizin seviyenizin dışında veya kendi hedeflerinizle uyumlu olmayan bir yoga programı izlemek hem sağlığınıza hem de egzersizlerinize zararlı olabilir. Örneğin, acemi bir yogi olarak düzenli bir şekilde Ashtanga Yogası yapmaya başlarsanız, hemen sorunlarla karşılaşabilirsiniz çünkü şiddetli, güç odaklı bir çalışma sizin için fazla zor olacaktır. Sonuç sakatlanma ve stress olabilir. Fazla yoga aynı zamanda vücudunuzu yeterli şekilde hazırlamadığınızda da zararlı olabilmektedir. Örneğin, düzenli olarak çok yoğun terlemeyi içeren Sıcak Yoga yaptığınız halde, yeterince su içmiyorsanız bu da sağlığınız için tehlikeli olacaktır.

 

 

Yoga Sakatlanmaları

Yoga öğrencilerine sabırlı olmayı ve egzersizlerindeki sınırlarla birlikte vücutlarını kabullenmeyi öğretiyorsa da, öğrenciler bazen becerilerinde belirli seviyede bir ilerleme kaydetmeyi bekleyebilmektedir. Kendinizi bir arkaya eğilme veya çevrilme hareketini yapmak ‘zorunda’ hissettiğiniz için çok fazla zorlayabilirsiniz. Örneğin, tahta üzerinde bacaklarınızdan birini dengede durmak için yere bırakmanız gerekirken; dümdüz uzatabilirsiniz. Vücudunuz hazır olmadığı takdirde bu sizi dengeleyen bileğinize ve omzunuza çok fazla baskı yaparak bir sakatlanma riski doğurabilir. Geri çekilmenizi gerektiren uyarılar arasında; nefesinizi tutmak, aşırı sallanmak ya da duruş esnasında kaslarınızda veya dokularınızda acı hissetmeniz de vardır.

 

 

Herkesin Sınırları Farklıdır

Aldığınız yoga dersleri ve fitness seviyeniz ne kadar yoganın sizin için fazla olduğunu belirlemektedir. Bir kişi için çok fazla olan yoga diğeri için farklı olabilmektedir.Yoga vücudunuzdaki stresi alarak kaslarınızı güçlendirse de, haftada beş ya da daha fazla yoga dersine gitmek kaslarınızı gererek size yanlış bir ilerleme algısı da verebilir. Ayakta yapılan pek çok duruş dört başlı kaslarınızı çalıştırırken, öne eğilmeler topuklarınızı zorlayabilmektedir. Bu kasları çok yormak, ağrıya, acıya, gerilmeye ve hatta yırtılmaya sebep olabilmektedir. Kendinizi sürekli yorgun ve ağrılı hissediyorsanız, bu çok fazla yoga yaptığınızın bir göstergesi olabilir.

 

 

Acele etmek!

İnsanlar yoga akışına iyice alıştığında, bazen bir duruşu diğerine geçmek için aceleye getirebilmektedir. Bir duruşu aceleye getirmek, duruşun sizi güçlendirecek özelliklerinden veya diğer faydalarından yoksun kalmanız anlamına gelir. Örneğin, Güneş Selamlama esnasında timsah veya şınav olarak da bilinen chaturanga dandasana’yı yukarı bakan köpek pozu için aceleye getirebilirsiniz. Yavaşlamak yerine, bir ivme kullanarak eğilmek ve dirseklerinizi yanlarınıza bağlı tutmak, omuzlarınızı, üst kollarınızı, vücut merkezinizi ve arka bacak kaslarınızı bu pozda doğru çalıştıramadığınız anlamına gelmektedir. Bir duruştan diğerine acele ettiğinizi fark ettiğinizde, bu da muhtemelen fazla yoga yaptığınızın bir belirtisidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...