Jump to content

Kanseri Yüzde 80 Önleyebilirsiniz...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kanseri yüzde 80 önleyebilirsiniz

 

Kanser gelişiminde çevresel faktörlere dikkat çeken Onkolog Oğuz Kara, yaşam tarzı düzenlemesiyle özellikle akciğer kanseri riskini % 80 oranında azaltmanın mümkün olduğunu söyledi.

 

Antalya'da yapılan İmmüno Onkoloji ve Hedefe Yönelik Kanser Tedavileri Kongresi'nde konuşan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Kara, özellikle tüm dünyada artış gösteren akciğer kanserine dikkat çekti. Dünyada ve Türkiye'de sık görülen hastalıklar arasında yer alan akciğer kanserinin ölüme neden olan kanser türlerinin başında geldiğini dile getiren Kara, hastalığın tedavisinde yeni yöntemler geliştirildiğini kaydetti.

 

Akciğer kanserinde bugüne kadar standart tedavi yöntemi olarak kabul edilen cerrahi ve kemoterapi dışında uygulanan yöntem bulunmadığını ifade eden Kara, "Kanser hastalarında standart olarak uyguladığımız sendositaksa diye bir kemoterapi uygulaması vardı. Nivolumab olarak tanımlanan yeni uygulamanın kullanılmasıyla bu hasta grubunda yüzde 41 oranında ölüm riskinde azalma tespit ettik" dedi.

 

"2050'DE KANSERDEN ÖLÜMLER ARTACAK"

Kara, Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre, özellikle çevresel faktörler ve kişisel alışkanlıklar göz önüne aldığında akciğer kanseri gibi hastalıklarda artış olacağını öngördüklerini söyledi.

 

Kardiyovasküler (kalp veya kan, damar hastalıkları) hastalıklarıyla bağlantı olarak ölümler tanımlanırken, kanser hastalıklarının üçüncü sıradaymış gibi göründüğünü belirten Kara, "Kardiyak hastalıklara ayrı, vasküler hastalıklara ayrı baktığımızda, kanser hastalıklarından dolayı ölümler ikinci sırada oluyor. 2050 yılında bu sıranın değişeceğini, kanserden dolayı daha çok ölümlerin görüleceğine dair beklentiler var" diye konuştu.

 

"KANSER RİSKİ YÜZDE 80 AZALTILABİLİR"

Kanser hastalıklarının görülmesinde insan genetiğini çevresel faktörlerin de etkilediğini vurgulayan Kara, "Genetik bozukluklar kanser hastalıklarının gelişmesine neden oluyor ama ama son zamanlarda çevresel faktörlerin çok ciddi katkıda bulunduğu biliniyor. Kilonuzu kontrol ettiğinizde, belirli bir düzende egzersiz yaptığınızda, diyetinize dikkat ettiğinizde, sigarayı bıraktığınızda potansiyel gelişebilecek kanseri yüzde 80 azaltabiliyorsunuz" diye konuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...