Jump to content

İnternete Bağlanıp Görüntü Kaydedebilen Biyonik Göz


Melâl

Önerilen Mesajlar

mhox-3d-bioprinted-synthetic-eye-concept-660x371%5B1%5D.jpg

 

Kulağa her ne kadar bilim kurgu film konsepti gibi gelse de fotoğraf çekebilen, filtreli görebilen ve hatta Wi-Fi ağlarına bağlanabilen göz yapısı için çalışmalar başladı bile. İtalyan araştırmacıların konsept aşamasına getirdiği sentetik göz projesinin 2027 yılında kullanıma girmesi bekleniyor.

 

mhox-3d-bioprinted-synthetic-eye-concept-3.jpg

 

İtalyan MHOX Tıp Laboratuvarları’nda geliştirilen ve Enhance Your Eye (EYE) ismi verilen proje ile görme bozukluğu olan veya tamamen görme yetisini kaybetmiş kişiler hedef alınıyor. EYE’ın üç aşaması mevcut: İyileştirme, geliştirme ve ileri seviye. Hasarlı gözlere bu üç işlemden biri yapılarak hastaların yepyeni sağlıklı gözlere kavuşması sağlanacak. Gözün iyileşme sürecinin takibi için, yerleştirilen bu sentetik gözler Wi-Fi ağlarına bağlanma yetisine sahip olacak. İtalyan araştırmacılar biraz daha ileri giderek, sentetik gözlerin görüntü kaydetme ve hatta Instagram gibi çevreyi filtreli görebileceğini belirtiyor.

 

mhox-3d-bioprinted-synthetic-eye-concept-1.jpg

 

Söz konusu sentetik gözlerin üretimini ise 3D yazıcılar üstlenecek. Farklı doku ve hücrelere sahip gözler üretmek için farklı biyo-mürekkepler kullanılacak. Sentetik göz projesi hakkında daha fazla detay verilmezken, bunun bir konsept çalışma olduğunu hatırlatalım. Aksi halde mevcut teknolojiyle sıfırdan bir göz yapmak ve bunu insanlar üzerinde denemek pek mümkün görünmüyor. Bakalım 2027 yılında aksini görebilecek miyiz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...