Jump to content

Gülüş Tasarımı Sizi Bambaşka Biri Yapabilir...


Renan

Önerilen Mesajlar

Gülüş tasarımı sizi bambaşka biri yapabilir

 

Gülümsemenizden memnun değilseniz, 24 saat ağzınızda sevmediğiniz dişlerle dolaşmak istemezsiniz. Siz de böyle düşünüyorsanız, gülüş tasarımı için ilk adımı zaten atmışsınız demektir.

 

Sabah uyanıp, hafif bir tebessüm edip aynaya baktığınızda aklınızdan 'Keşke dişlerim biraz daha beyaz, biraz daha düzgün olsaydı, şu diş eksikliklerim görünmeseydi, diş etlerim bu kadar çok gözükmeseydi, dişlerim biraz daha uzun olsaydı' gibi şeyler geçiriyorsanız; gülüş tasarımı ve yenilenmesi için ilk adımı atmışsınız demektir. Kendinizle ilgili yapacağınız estetik değişikliklerde ilk olarak, buna gerçekten ihtiyacınız olduğuna inanmanız ve nelerin değişirse daha güzel olabileceğini düşünmeniz gerekiyor. Bundan sonra sıra doğru diş hekimini seçmeye gelir. Birçok insan diş hekimini, yeri uygun olduğu için ya da daha ucuz işlem yaptığı için seçmektedir. Fakat diş hekimi seçme yolu bu değildir. Belki bu faktörler sizin final kararınızı etkileyebilir ancak bir kere doğru seçim yaparsanız hem zamandan, hem paradan tasarruf edersiniz. İyi bir diş hekimi sizi rahat ettirip kaygılarınızı dinlemeli ve onlara cevap vermelidir. Diş hekiminiz yaptığı işten gurur duymalı ve hastayı bilgilendirmenin ne kadar önemli olduğunun farkında olmalıdır. Teknolojiyi takip etmeli, sürekli eğitimlerle bilgilerini güncel tutmalıdır. Temiz bir çalışma ortamı olmalı, malzemeleri ve teknolojiyi çok iyi kullanmalıdır. Gülüş tasarımı ve yenilenmesi yaptırmak isteyenler hekimleriyle aynı frekansı yakalamak zorundadırlar. Aksi takdirde telafisi olmayan birçok problemle karşılaşabilirler.

 

GÜLÜŞE KONSANTRE OLUNMALI

İşte bu yüzden gazetedeki köşemize gönderilen e-postalar, TV programıma telefonla bağlanarak yaşadıkları sıkıntıları anlatan hastalardan ve 20 senelik mesleki tecrübeme dayanarak şunu kesinlikle söyleyebilirim ki; estetik gayeyle dişlerini kestirip kaplama yaptıran hastaların büyük bir bölümü bu işlemlerin sonuçlarından memnun değiller. Hekiminizin sizin anlattıklarınızı anlayabilecek görüşte olması çok önemlidir. Aksi takdirde, evini klasik mobilyalarla döşemek isteyen bir hanımefendinin isteklerini, modern mobilya satışı ve uygulaması yapan birine anlatmasına benzer. Anlatabilir mi; evet, anlatır ama karşı taraf sadece dinlediğiyle, kendisi de anlattığıyla kalır. Tarzını ve şeklini beğenmediğiniz mobilyalı bir evde oturmak sizi nasıl rahatsız ediyorsa; şeklini, rengini, duruşunu beğenmediğiniz bir diş de günün 24 saati sizinle beraber olacağından aynalara küsme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Bu hafta sizlerle, bana sıkça sorulan soruları ve yanıtlarını paylaşacağım...

 

bullet.jpg Gülüş yenilemesi nedir?

Eğer fırsat verirseniz dişleriniz yaşınızı söyleyecektir. Kozmetik bir gülüş yenilemesi işlemi, görünüşünüzden yılları silebilir. Gülüş yenilemesi işlemi cerrah olmayan düzenlemeleri içerebilir, gülüş genişletilebilir, dişler beyazlatılıp dudaklar dolgunlaştırılabilir. İnsanlar yaşlandıkça dudaklar genellikle elastikiyetini kaybederek incelir, kırışıklıklar oluşur ve yüzleri yaşını göstermeye başlar. Gülüş dizaynı; dudak ve dişetlerinin estetik olarak dişleri desteklediği çerçevede tüm resmi içerisine alır. Her farklı çerçevenin farklı çizimleri tamamlaması gibi, birine ait gülüşün dizaynı ve değişimi de kişisel temeller üzerine yapılır. Estetik diş hekimliği yama yapma üzerine kurulu değildir, tüm gülüşün üzerine konsantre olmak gerekir.

 

bullet.jpg Gülüş yenilemesi sonrası modeller gibi görünme beklentim gerçek olacak mı?

Bir hasta, bir süper modelin fotoğrafını getirerek 'Böyle görünmek istiyorum, mümkün mü?' diye sorduğunda, 'Modeli bu kadar fotojenik yapan nedir?' derim. Bu modelin fotoğrafının bu kadar iyi olmasının nedeni; yüzünün mükemmel derecede simetrik olmasıdır. Eğer yüzünü ikiye ayırırsanız sağ ve sol yarılarının aslında aynı olduğunu görürsünüz. Eğer bir diş hekimi tüm hastalarının fotoğrafını merkezden ikiye bölerse, yüzde 95'inin sağ yüzünün solla eşleşmediğini görecektir. Diş hekimi final restorasyonu yaparken dudak perdesini, üst çene eğimini, kemik yapısını hesaba katmalıdır. Aksi takdirde simetrik olamayan bir çerçeve içerisine simetrik bir şey yerleştirmiş olur, bu da dişlerde yapmak istediğimiz işlemin tam tersi olacaktır.

 

HEKİMİNİZ FOTOĞRAFINIZI ÇEKMELİ

 

bullet.jpg Kendimi gülüş yenilemesine hazırlamak için hangi adımları atmalıyım?

İlk yapmanız gereken; gülüş yenilemesi planladığınızda diş hekiminizin sizin isteklerinizi, gülüşünüzle ilgili neyi sevip, neyi sevmediğinizi anlaması için yeterli zaman ayırdığından emin olun. Kulağa çok kolay geliyor ama birçok diş hekimi bu aşamayı atlıyor ya da bu aşamayı tamamen yok sayıyor. Diş hekiminiz dijital fotoğraflarınızı almalı, dijital görüntüleme yapmalı ve geçici restorasyon için kullanılabilir, estetik mum şablon hazırlamadır. Kozmetik konsültasyon ve kişisel renk seçimi için teknisyenle tanışmak isteyebilirsiniz. Beğendiğiniz gülüşlerin fotoğrafını yanınızda getirmek konusunda rahat olun. Teknisyeninize ne kadar çok bilgi verirseniz bu bilgiler diş hekiminize neyle karşılaşacağı ya da nelerin beklentilerinizi aşacağı konusunda rehber olacaktır.

 

SEVİMLİ VEYA FEMİNEN GÖRÜNEBİLİRSİNİZ

 

bullet.jpg Bir kişinin gülüş yenilemesi için uygun aday olduğunu nasıl anlarsınız?

Bir kişinin uygun aday olup olmadığını anlamak için hekim öncelikle hastasının tüm yüzünü değerlendirmeli ve kişinin beklentilerini dinlemelidir. Her hastanın dişlerinin şekli ve dizaynı kişisel olmalıdır çünkü her insanın yüz kontürü farklıdır ve bu farklı özellikler her kişinin karakterini belirlemede yardımcıdır. Gülüş dizaynının başlangıç noktası yüzün orta hattının belirlenmesidir. Ön dişler arasınaki orta hat, yüzün orta hattına göre çizilmelidir. Dişlerin ve diş etinin görülme miktarı kişiden kişiye konuşma ve gülüş pozisyonuna göre değişmektedir. Örneğin gülerken ağzınıza iki köşesinden geçen bir hat çizdiğinizde, bu hattın altında kalan yüzde 75-100 oranındaki ön dişlerde genç bir gülüş bulursunuz. Sadece dişlerin kenarlarının geçtiği düzlemi değiştirerek ve köşeleri daha düz ya da yuvarlak yaparak bile farklı gülüş tiplerini yaratabiliriz. Örneğin daha agresif görünmek isteyen biri için dişler herhangi bir yumuşak kıvrım olmaksızın düz bir şekilde yapılabilir, daha sevimli görünmek isteyen biri için ön dişler komşu dişlere nazaran hafifçe daha uzun yapılabilir ve köpek dişleri yuvarlak bir nokta ile biraz daha uzun yapılabilir. Sadece keskin köşeleri yuvarlatarak bile daha yumuşak, daha feminen bir görünüş elde edilebilir. İnsanlar dar dişlerinin görünüşünü düzelterek, ağız köşelerindeki koyu boşlukları doldurup gülüşlerini güzelleştirebilir.

 

http://www.estanbul.com/gulus-tasarimiyla-hayal-edilen-disler-394430.html

 

http://www.estanbul.com/gulus-tasarimi-381345.html

 

http://www.estanbul.com/estetik-gulus-tasarimi-342495.html

 

http://www.estanbul.com/yuz-protezi-ile-bambaska-biri-olabilirsiniz-302178.html

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...