Jump to content

Schengen Vize Başvurusu


Melâl

Önerilen Mesajlar

schengen-vize-basvurusu.jpg

 

Schengen Vize Başvurusu

Avrupa ülkelerinin kendi aralarında yapmış oldukları anlaşmalar ile sadece bu ülkelerde geçerliliğe sahip olan vize türüne şengen vizesi denilmektedir. Tüm vize sistemlerinde olduğu gibi Schengen vizesi alabilmek için de belli başlı şekil şartları gerekmektedir.

Schengen vizesi alabilmek için seyahet sigortasının yanı sıra otel rezervasyonu ve uçak bileti rezervasyon belgeleri gerekmektedir. Seyahet edecek olan kişi hangi iş ile uğraştığını belgeleyen meslek ve kazanç bilgilerine ait evraklarıda eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır.

Bunlara ek olarak aşağıdaki belgeleri de tamamlamış olmak gerekmektedir.

 

 

  • Maaş Bordrosu
    ( Maaş ve prim ödemelerinizi gösteren belge )

  • İmza Sirküleri

  • Vergi Levhası

  • Faaliyet Belgesi

  • 2 adet arka fonu beyaz vesikalık resim

 

Özellikle bu vize türüne bağlı olan ülkelerde kalış dönemi altı aylık olarak değerlendirilmektedir. Ve en fazla kalma süresi olarak doksan gün verilmektedir. Ancak İtalya bu istisnanın dışındadır. Vize süresini uzatmak mümkün olabilmektedir.

 

Hangi ülkeler için Şengen Vizesi Alınması Gereklidir ?

Avrupa ülkelerinden ; Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya, Norveç, İşveç, Danimarka, Lüksemburg, Portekiz Yunanistan, ve Finlandiya için şengen vizesi almak gerekmektedir.

 

Schengen Vizesi Almak İçin Nereye Başvurmak Gerekir ?

Schengen vizesi için başvurunun hangi ülkeye gidilecekse o ülkenin konsolosluğu aracılığı ile yapılması gerekmektedir. Konsolosluklar randevu sistemi çalışmaktadırlar ve bu sebeple ileriki zamanlara ait vize işlemleri yapabilmektedirler. Eğer çok acil olarak vize alınması gerekiyorsa mutlaka 15 – 20 gün önceden talepte bulunulması gerekir.

 

Schengen Vizesi için Yapılan Başvurunun Reddedlme Sebepleri Nelerdir ?

Vize için başvuruda bulunan yolcunun evraklarının eksik olduğu durumlarında;

Yada sahte olunduğu ile ilgili bir şüphe varsa yada aynı soyisim ile daha önceden bir başvuru varsa ; önce konsolosluk kişiyi görüşmeye davet etmektedir.Yapılan görüşme sonrasında da Schengen vizesi reddebilmekte yada red kaşesi basılabilmektedir. Sonrasında vize için tekrardan mahkeme kanalı yada şahsi olarak da başvuruda bulunulabilmektedir. Ancak red olmuş bir işlem sonrasında ikinci kez yapılan başvuru çok da olumlu sonuçlanmamaktadır. Schengen Vizesi Geçerlilik Süresi Amerika aktarmalı Avrupa seyahat ve uçuşlarda geçerli olan Schengen vizesi 3 ile 6 aylık dönemlerde alınmaktadır. Konsolosluğun vize verme zamanlarına göre değişmektedir. 3 ve 6 lık zaman süresinde geçerli olmaktadır.Ve bu vize türleri çok geçişli şengen vize türlerine dahildir. Kısa süreli tek girişli vize ise sadece o ülke için geçerlidir ve diğer ülkelerde izin söz konusu değildir.Yolcuların evraklarının eksiksiz ve tam olması ile vize süreleri belli dönemlerde değişebilmektedir. Eğer yolcular sürekli olarak bir ülkeden diğerine seyahat edeceklerse çok geçişli vize almaları gerekmektedir. Aktarmalı seyahat durumlarında da transit vize alınması tercih edilebilir. Üstelik diğer vizelere göre daha az protokol gerektirmektedir.

 

Schengen Vize Başvurusu Sonuçlanma Dönemleri

Şengen Vizesi işlemleri başvuru tarihinden 3 iş günü sonrasında sonuçlanabilmektedir. Ancak konsoloslukların çalışma durumlarına göre daha sonraki tarihlere randevu verebildiği hallerde konsolosluk tarafından pasaport inceleme tarihlerinden üç gün sonra netice alınabilir. İtalya Hollanda İspanya ve Yunanistan randevu programı ile çalışmaktadır. Çalışma yoğunluğuna göre randevu günleri değişebilmektedir. Genelde 3 ile 10 gün arasında bir tarihe randevu verilebilir. Randevusuz çalışan ülkelerde vardır. Fransa bu ülkelere dahildir ve başvuru tarihini aşan 3 günün sonunda vize işlemleri tamamlanmaktadır.

Tüm Schengen ülkelerine serbestçe giriş yapabilmek için Schengen vizesi almış olmak yeterli midir ?

Herhangi bir ülke için alınmış olan çok geçişli vize ile rahatça diğer ülkelere de giriş yapılabilmektedir. Ancak sadece Almanya irtica gibi olayların yoğunlukta olmasından dolayı bu konuda oldukça titizlik göstermektedir. Vize girişi konusunda herhangi bir problemle karşılaşmamak için ilk önce hangi ülkeye gidilecekse o ülkeye giriş yapılması gerekmektedir.Bu şekilde olduğu zaman sınırda güvenlik ile alakalı bir sorun yaşamna riski ortadan kalkmaktadır.Yolcuların genelde en rahat giriş yapabilecekleri ülkelerin başında Fransa, İspanya ve İtalya gelmektedir.Fransadan alınan bir vize ile italya ya yada ispanya ya geçiş yapılabilmektedir.En garanti şekil ise kesimlikle hangi ülkeye gidilecekse o ülkeye direk vize alınmasıdır.

Schengen Vizesi için Şahsen Mi Başvuruda Bulunulmalıdır ?

Daha önceden Şengen vizesinin olmadığı ve pasaportun tamamen boş olduğu durumlarda ; başvurunun şahsen yapılmış olması gerekmektedir. Ancak daha önceki döneme ait bir schengen vizesi varsa dahi onun üzerinden bir yenileme işlemi de yapılabilmektedir.Acenta kanalı ile vize alınması mümkündür.Özellikle Yunanistan acenta kanalı ile vize uygulaması ile hizmet görmektedir..Ama Yunanistan dışında kalan tüm ülke konsoloslukları şahsi görüşme için çağrıda bulunmaktadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...