Jump to content

İspanya Vizesi


Melâl

Önerilen Mesajlar

ispanya_vizesi.gif

 

İspanya İçin Vize Kaç Günde Alınır ?

İspanya Konsolosluğu randevu usulü ile çalıştığı için, önceden arayıp randevu almanız gereklidir. Vizenin alınma süresi, alış amacınıza ve aciliyetine göre, Konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir. Turist Vizesinin alınması yaklaşık 5 gün sürerken, Ziyaretçi Vizesi 14 güne kadar sürebilir. Pasaportunuzda önceden almış olduğunuz bir Schengen Vizesi varsa, İspanya Vize İşlemleri niz daha da kolaylaşabilir. İspanya Konsolosluğu’nun çalışma saatlerinin kısıtlı olduğunu da düşünürsek, vize başvuru randevusunu oldukça erken almanızda fayda vardır. Randevuya giderken evraklarınızın tam olduğundan ve saatinde görüşmeye gittiğinizden emin olun.

 

İspanya Vizesi İçin Ne Tür Evraklar Gereklidir

 

İspanya’ya gitmek için Ticari Vize, Turistik Vize, Emekli Vizesi, Ev Hanımı Vizesi, Öğrenci Vizesi, Çalışma Vizesi, Oturma Vizesi evlilik vizesi vs. alınabilir. Tüm bu vizeler için farklı evraklar istenmektedir. Örn : İspanya Vize Formu …

 

ispanya_vize_islemleri.jpg

 

Ticari Vize, Çalışan Kişi İşveren Vize Başvurusu

Genellikle 3-4 iş günü süren ispanya Ticari seyahat Vize Başvuruları için görüşmeye giderken yanınızda bulundurmanız gereken evraklar arasında: Vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olan pasaport; imzalı ve tam doldurulmuş başvuru formu; İki adet arka fonu beyaz ve uygun ölçülerde vesikalık fotoğraf; Şirketin vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopileri; Antetli kağıda yazılmış dilekçe; Banka hesapları; Otel ve uçak rezervasyonu; 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası; Ticari bir ziyaret olacaksa Onaylı Ticari Davetiye gerekmektedir.

Çalişan Kişi ve İşveren Vizesi için istenen evraklar da Ticari Vize başvurusunda istenen evraklarla aynıdır, ilave olarak SSK belgeleri gerekmektedir.

İSPANYA Turist Vizesi Nasıl Alınır ?

ispanya Turist Vizesi için istenen evraklar: Vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olan pasaport; imzalı ve tam doldurulmuş başvuru formu; İki adet arka fonu beyaz ve uygun ölçülerde vesikalık fotoğraf; Şirket sahibi ise şirketin vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopileri; Antetli kağıda şirket garanti izin yazısı; ; Çalışan ise SSK belgesi Dilekçe; Banka hesapları; Otel ve uçak rezervasyonu; 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası; Arkadaş, akraba ziyareti yapılacaksa davetiye yazısı (onaylı) gerekmektedir. Bu vize başvurusu da yaklaşık 3-4 gün sürmektedir. Ancak erken başvurmakta fayda var.

 

Diğer Vize Başvuru işlemleri Tüm vizeler için ortak istenen evraklar: İmzalanmış ve tam doldurulmuş başvuru formu ; 2 adet son 6 ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olan vesikalık fotoğraf; Konsolosluğun dikkatine yazılmış dilekçe; 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası; Otel ve uçak rezervasyonu; Banka hesap cüzdanı; Vize bitiminden sonra en az 6 ay geçerli olan pasaport; Varsa kredi kartı fotokopileridir.

 

Emekli Vizesi için bunlara ilave olarak: Emeklilik cüzdanı fotokopisi; Varsa gayrimenkul tapularının fotokopileri; Otelde kalınmayacaksa, isme yazılmış davetiye gereklidir.

Ev Hanımı Vizesi için ortak belgelere ilave olarak: Varsa gayrimenkul tapularının fotokopileri; Otelde kalınmayacaksa isme yazılmış davetiye; Gidecek kişinin eşi çalışıyorsa eşinin şirket evrakları gerekmektedir.

 

ispanya_vizesi.jpg

Evlilik Vizesi almak için: ilişkinizin durumunu kanıtlayan belgelerle görüşmeye gitmelisiniz (resimler, mesajlar, e-postalar, eşinizin pasaport fotokopisi vs.).

İspanya Öğrenci Vizesi için ortak belgelere ilave olarak:

Öğrencinin anne veya babası tarafından Konsolosluğa yazılmış dilekçe; Öğrenim amaçlı başvurularda eğitim göreceğiniz okuldan alınmış okul kayıt belgeleri; Öğrenci olduğunuzu kanıtlayan öğrenci belgesi; Öğrenciyi finanse edecek kişilerin gelir ve tapu belgeleri; Otelde kalınmayacaksa isme yazılmış davetiye mektubu gerekmektedir.

İspanya Vizesi Mülakatına Hazırlıklı Gidin

Oldukça kısa çalışma saatleri olan İspanya Konsolosluğu mülakatına zamanında ve tüm evraklar hazır bir şekilde gitmeniz gerekmektedir. Mülakatı İspanyolca ya da Türkçe yapabilirsiniz. Sorulacak sorular genellikle neden gittiğiniz, nereleri gezeceğiniz ve nerelerde kalacağınızla ilgilidir. Bu sorulara kısa ve çelişkisiz cevap vermeniz gereklidir. Sıcak kanlı ancak oldukça hızlı konuşan bu görevlilerin konuşmalarında anlamadığınız şeyleri tekrarlamalarını istemelisiniz.

Başvurunuzun reddedilmesi halinde size yazılı bir açıklama yapılacaktır. Bu açıklamaya göre belgelerde bir yanlışlık yaptıysanız, bu belgeleri düzeltip en kısa zamanda tekrar başvuruda bulunabilirsiniz. Konsolosluk için uygunsa bu başvuru ertesi gün bile yapılabilir.

İSPANYA’nın TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLERİ

İspanya Büyükelçiliği Adres: Abdullah Cevdet Sokak No: 8 Çankaya Ankara Türkiye

Tel: +90 (312) 438 0392

Çalışma saatleri P.tesi – Cuma arası, 09:00 – 11:00 saatleri arasındadır.

İspanya Başkonsolosluğu Adres: Karanfil Aralığı Sokak No: 9 Levent İstanbul Türkiye

Tel: +90 (312) 439 5170

Çalışma saatleri P.tesi – Cuma arası, 09:00 – 11:00 saatleri arasındadır.

İspanya Schengen vize sistemine dahil olan ülkelerdendir. İspanya Konsolosluğu randevu usulüyle çalıştığı için, İspanya’ya gitmek için planladığınız tarihten en az iki hafta önce vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri, 90 güne kadar vizesiz İspanya’da kalabilirler.

İspanya Schengen vize sistemine dahil olan ülkelerdendir. İspanya Konsolosluğu randevu usulüyle çalıştığı için, İspanya’ya gitmeyi planladığınız tarihten en az iki hafta önce vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri, 90 güne kadar vizesiz İspanya’da kalabilirler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...