Jump to content

Romanya Vizesi


Melâl

Önerilen Mesajlar

romanya_vizesi.jpg

 

Romanya Ticari Vizesi

Romanya 2004 yılından itibaren Türk Vatandaşlarına vize uygulamasını başlatmıştır. Ancak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla, vize almak için fazla belge hazırlamanız gerekmemekte ve daha esnek davranabilmektedirler.

Ucuz uçak bileti ya da otobüs veya kendi aracınızla sağlayabileceğiniz ulaşım kolaylıkları ve kolay vize alınabilmesinden dolayı Romanya, turistik açıdan oldukça tercih edebileceğiniz ülkelerdendir. Hem güzellikleri hem de diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ucuz olmasından dolayı oldukça caziptir. Avrupa Birliği ne dahil olduktan sonra gittikçe gelişen Romanya ekonomisinde iş bulmak ve yatırım yapmak da iyi bir alternatif olarak gündeme gelmeye başlamıştır.

 

Romanya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler Romanya Vize işlemleri

Romanya vize si almak, diğer Avrupa ülkeleri için vize almanızdan daha kolaydır. Daha önceden alınmış bir Romanya vizeniz varsa ve turist olarak gitmek istiyrosanız, mülakata gitmeniz dahi gerekmez.

Vize alabilmeniz için, Romanya Vize Formu nu doldurmuş (Konsolosluktan alacağınız formlar daha güncel ve geçerli olacaktır), vize ücreti ni yatırmış, seo mülakata zamanında gelmeniz gerekmektedir.

Romanya vizesi mülakatınızda gidiş amacınızla ve nerede ne kadar kalacağınızla ilgili size sorulan sorulara kısa ve net cevaplar vermelisiniz. Romanya Vize Başvuru

Romanya turist vizesi alabilmek için, 2 vesikalık fotoğraf, pasaportunuzun süresi yeterli olmalıdır (vize bitişinden itibaren en az altı ay daha uzun olmalı) ve pasaportunuzun fotokopisi gerekmektedir. Vize başvuru ücreti ni yanınızda bulundurmayı da unutmayınız (başvurunuz reddedilse bile geri iade edilmez). Romanya da kalacağınız süre boyunca size yetecek kadar mali imkanınız olduğunu gösteren bir banka hesap dökümü gerekmektedir.

Romanya Turist Vizesi

Diğer mal ve mülk tapularının ibrazı da yardımcı olacaktır. Seyahat sigortası, otel ve uçak rezervasyonları, ehliyetinizin fotokopisi de gerekli evraklardandır. Ziyaret vizesi için, yukarıdaki belgelere ilave olarak, ziyaret edilecek şirketin veya kişinin adınıza göndermiş olduğu davetiyenin orjinali gerekmektedir. Transit vizesi için ise en az 1 yıllık pasaport, asıl gideceği ülke için alınan vize ve uçak biletinin belgelenmesi gerekmektedir. Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz var ise, beş günü aşmamak şartıyla vize almadan transit geçiş yapabilirsiniz.

Romanya Ticari Vizesi

Romanya da yatırım yapmayı düşünüyorsanız eğer, ticari faaliyet vizesi almak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Yapacağınız yatırımın ülkeye olan faydasının belirlenmesi için bu vizeyi almadan önce Yabancı Yatırımlar Romen Acentesi nden onay almanız gerekmektedir. Ayrıca sağlık sigortanız ve sabıka kaydınızı da belgelemelisiniz.

Romanya Eğitim Vizesi

Romanya ya eğitim amaçlı gitmeyi düşünenlerin eğitim vizesi almak için Konsolosluğa bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca, vize bitişinden sonra 6 ay daha geçerli olan pasaport, 2 vesikalık fotoğraf, sabıka kaydı, mali olarak eğitimi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler gerekmektedir. Eğitim harçlarını da görüme öncesinde ödemeli, Eğitim ve Araştırma Bakanlığı nın verdiği, Romanya da eğitime kabul edildiğinizi gösteren bir mektup gerekmektedir.

Romanya nın Türkiye deki Temsilcilikleri

Romanya Büyükelçiliği Adresi: Bükreş Sokak No:4 Çankaya Ankara Türkiye

Tel: +90 (312) 427 12 41

Romanya Konsolosluğu Adresi: Sıraselviler Cad. No:55 Taksim İstanbul Türkiye

Tel: +90 (212) 244 42 84

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...