Jump to content

Yunanistan Vizesi


Melâl

Önerilen Mesajlar

yunanistan_vizesi.jpg

 

Yunanistan Vizesi

Yunanistan, Schengen Vize sistemine dahil olan ülkeler arasında yer alıyor. Bunun için diğer Schengen ülkelerine vize alırken takip etmeniz gereken prosedürler le hemen hemen benzerlik göstermekle beraber, bazı detayları da gözden kaçırmamak gerekiyor.

Yunanistan Vize Başvurusu işlemleri

Diğer Schengen ülkeleri için istenen ortak belgelerde olduğu gibi, Yunanistan vizesi için de gidiş amacınıza göre vize almanız gerekmektedir. Buna göre; çalışanlardan, işverenlerden, öğrencilerden(öğrenci vizesi için), emeklilerden ve ev hanımlarından istenen belgeler farklılık gösterir.

Ortak istenen belgeler olarak: 2 adet güncel fotoğraf (beyaz fonlu), 30.000 Euro’luk seyahat sağlık sigortası, uçak ve otel rezervasyonları ile pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

 

Yukarıdaki belgelere ilave olarak Bordrolu Çalışanlardan istenen belgeler: Çalışmakta olduğu şirketin antetli kağıdına yazılmış, kaşelenmiş ve imzalanmış Konsolosluğa hitaben yazılmış dilekçe gerekmektedir. SSK belgesinin fotokopisi ve son 4 aylık sigorta bildirgesi gerekmektedir. Ayrıca, ticari amaçlı seyahatiniz için vize işlemleri formu doldurularak sizin adınıza gönderilmiş davetiye gerekmektedir. Çalışmakta olduğunuz şirketin imza sirküleri fotokopisi, banka hesap cüzdanı fotokopisi, vergi levhası fotokopisi de istenen belgeler arasındadır.

Eğer varsa, gayrimenkul tapusu, kredi kartları da ibraz edilebilir.

İşverenlerin (şirket sahiplerinin) Yunanistan vizesi alması için gereken belgeler: Ticari amaçlı sayehatlerde gerekli olan, seyahat edecek kişinin adına yazılmış davetiye mektubu gerekmektedir. Ayrıca, şirketinizin antetli kağıdına yazılı vize talep dilekçesi, şirketinize ait ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası (bu belgelerin fotokopileri yeterlidir) ve eğer varsa gayrimenkul tapu fotokopisi ile kredi kartlarının fotokopileri gerekmektedir.

Öğrencilerin, Yunanistan’a gitmeden önce vize başvurularında hazır bulundurmaları gereken evraklar arasında: Anne ve babalarına ait (eğer varsa) Yunanistan vize fotokopileri, 18 yaşından küçük olanların anne ve babalarının yazmış olduğu izin kağıdı, Konsolosluğa yazılmış dilekçe, okulundan almış olduğu öğrenci belgesi ve ailesinin şirket bilgileri gerekmektedir.

Emekli olanların; emeklilik belgesi ve banka hesap cüzdanlarıyla, gayrimenkul fotokopileri gerekmektedir.

Ev hanımlarının; eşi çalışıyorsa, şirket bilgileri ve eğer varsa Yunanistan vizesi fotokopisi ile, üzerine kayıtlı olan gayrimenkul tapusu ve banka hesap cüzdanları gerekmektedir.

 

YUNANİSTAN VİZESİ BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Eğer Yunanistan’ın şehirlerinden birisinde doğmuşsanız, nüfus cüzdanınızda o şehrin Türkçe ismi yazıyorsa, size vize verirken zorluk çıkarabiliyorlar.

Diğer Schengen ülkelerine nazaran daha pahalı bir vize olmasından dolayı, eğer amacınız diğer ülkelere seyahat etmekse, gideceğiniz ülkeden vize almanız tavsiye edilir.

Eğer pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne dair giriş çıkış damgası vs. var ise, Yunanistan’a vize başvurunuz reddedilebiliyor. Vize başvurularında, banka hesap cüzdanları, kredi kartları vs. gibi varlık belgelerinizin ibrazına olduğu kadar, Türkiye’ye dönüşünüzü garantileyen belgelere de oldukça önem veriliyor. Tüm bu detayların yanı sıra, eğer tüm evrakları eksiksiz olarak tamamlamışsanız ve yasadışı bir durumunuz yoksa, kolaylıkla alabilirsiniz vizeyi. Bir turizm acentası yoluyla yapılan başvurularınız daha kolay sonuçlanacaktır.

YUNANİSTAN TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLERİ

Yunanistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği Adresi: Zia Ür-Rahman Caddesi No: 9 – 11, G.O.P. Ankara Türkiye Tel: +90 (312) 448 08 73

Çalışma Saatleri: P.tesi – Cuma arası, 09:30 – 12:00 arasındadır (vize bölümü için) Yunanistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Turnacıbaşı Sokak No:32, 80047 Beyoğlu İstanbul Türkiye

Tel: +90 ( 212) 245 05 96 Yunanistan Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu Adresi: Atatürk Caddesi, No: 366/1, Alsancak 35220 İzmir Türkiye

Tel: +90 (232) 421 69 92 Yunanistan Cumhuriyeti Edirne Konsolosluğu Adresi: Kocasinan Mahallesi, 2 Sokak, No: 12, Binevler, Edirne, Türkiye

Tel: +90 (284) 235 58 08

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...