Jump to content

Danimarka Vizesi


Melâl

Önerilen Mesajlar

danimarka_vizesi1.jpg

 

Danimarka Vizesi

Avrupa’nın kuzeyinde İskandinav bölgesinde bulunan Danimarka , Schengen vize sistemine dahil olan ülkeler arasındadır. Bu yüzden Danimarka için alınan Schengen vizesi , bu sisteme dahil olan diğer ülkeler için de geçerlidir. Türkiye’de İzlanda için yapılacak vize başvuru ları da Danimarka Konsolosluklarına yapılmaktadır.

Danimarka vize başvurularını, Danimarka Göçmenlik Bürosu ve yurt dışındaki Danimarka temsilcilikleri birlikte değerlendirir.

Vize ve oturum başvuruları, İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğine yapılır. Fahri Konsolosluklar bu açıdan yetkin değildir.

Diplomatik (kırmızı), Hususi (yeşil) ve Hizmet (gri) pasaport sahiplerinin en fazla 3 ay süreli ziyaretleri için vize şartı aranmamaktadır.

Danimarka için yapacağınız vize başvurularında, gidiş amacınıza göre farklı vize başvurularında bulunmalı ve buna uygun olarak farklı belgeler hazırlamalısınız.

Danimarka Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar

Ticari vize başvurularında, öncelikle başvuru formu ve ek form tam olarak doldurulmalıdır. Bu formları Danimarka’nın Göçmen Bürosu web sitesinden edinebilirsiniz. 3.5 x 4.5 cm ebatlarında çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf, güncel ve varsa eski pasaportunuzun 2. ve 3. sayfalarının fotokopileri gerekmektedir. Adınıza yazılmış ticari davetiye mektubu, sizi davet eden şirketin adres ve detaylı bilgileri, sizi davet etme nedeni vb. belirtilmelidir

 

kopenhag-danimarka.gif

 

Şirket sahiplerinin ise şirketin antetli kağıdına yazılı dilekçe, sicil kaydı, faaliyet belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, yetki belgesi asılları ve fotokopileri gerekmektedir. Nüfus kayıt örneği ve varsa evlilik cüzdanı aslı ve fotokopisi de istenen belgeler arasındadır. Maaşlı çalışanların ise ilave olarak SSK belgeleri (son dört aylık), SSK işe giriş belgesi, iş yerinden aldığı izin belgesi, eğitim ve dil bilgisi belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

Ticari vize için 110 TL başvuru ücreti gerekmektedir. Danimarka’ya yapacağınız aile ziyareti için ise güncel ve varsa eski pasaportunuzun 2. ve 3. sayfalarının fotokopileri gerekmektedir. Nüfus kayıt örneği ve varsa evlilik cüzdanı aslı ve fotokopisi de istenmektedir. Çalışanların veya işverenlerin yukarıda bahsedilen ilgili evrakları ibraz etmeleri gerekmektedir. Öğrencilerin ise öğrenci belgelerini getirmeleri ve detaylarını belirtmeleri gerekmektedir. Başvuru ücreti 110 TL dir.

Eğitim amaçlı Danimarka’ya gitmek isteyenlerin öğrenci belgelerinin aslı ve fotokopisi, eğitimi süresince masraflarını karşılayabileceğine dair belgeler istenmektedir. Vesikalık fotoğraf ise yine aynı ebatlarda ve 2 adet olmalıdır. Eğitim için oturum başvuru ücreti 190 TL dir.

Aile Birleşiminde Eşlerin FA1 formunun, çocukların ise FA2 formunun doldurulması gerekmektedir. Aile Birleşimi başvurularında 190 TL ödenmektedir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Yapacağınız vize başvurularında sizden belirli bir ücret istenecek ve başvurunuzun reddedilmesi halinde iadesi olmayacaktır.

Başvuru formları eksiksiz ve imzalı olmalı, ibraz edeceğiniz evraklar tam ve gerçek olmalıdır.

Eğer pasaportunuzda önceden almış olduğunuz bir Schengen vizesi varsa, Danimarka vizesi almanız daha kolay olacaktır.

Danimarka, AB’ye komşu ülkeler için 2004 yılında başlatılan bir program ile “Komşuluk Programı” başlatmıştır. Buna göre Türkiye de dahil olmak üzere bazı AB komşusu ülkeler barış ve refah ortamı yaratmak gibi nedenlerle bu programa dahil edilmiştir. Danimarka Turist Vizesi işlemleri ve diğer Vize başvurusu formu nuz için farklı prosedürler gerekebilir.

VİZENİZ OLUMLU SONUÇLANDIKTAN SONRA

Danimarka vizesi başvurusunda baştan değil, vizeniz onaylandıktan sonra vizeyi almaya giderken yanınızda götürmeniz gereken evraklar vardır. Bunlar: Danimarka’da bulunduğunuz sürece harcamalarınızı karşılayabileceğiniz kaynakları ibraz etmek, seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı), pasaportunuzun geçerli olması ( en az 6 aylık süreli) ve gidiş dönüş uçak biletlerinizin olması gerekmektedir.

Vize ve oturum başvurularını yaparken şahsen başvuruda bulunmalısınız.

DANİMARKA nın TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLERİ

Danimarka Büyükelçiliği Adresi: Mahatma Gandhi Caddesi 74, Gaziosmanpaşa Ankara Türkiye

Tel: +90 (312) 446 6141 (vize bölümü)

Vize başvurusunda bulunmak ve verilen vizeyi almak için çalışma saatleri:

P.tesi ve Perşembe günleri arasında saat 9:00 ve 12:30 arasındadır.

Vize bölümünü P.tesi ve Perşembe günleri arasında 15:00 ve 16:00 saatleri arasında arayabilirsiniz. Sorularınıza Türkçe veya Danimarkaca cevap verilecektir.

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Meygede Sokak No: 2, Bebek İstanbul Türkiye

Tel: +90 (212) 359 19 00

Danimarka İzmir Konsolosluğu Adresi: Akdeniz Cad. No: 1/702 Pasaport İzmir Türkiye

Tel: +90 (232) 489 54 01

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...