Jump to content

İsveç Vizesi


Melâl

Önerilen Mesajlar

isvec_vizesi.jpg

 

İsveç Vizesi İsveç Kırallığı, kuzeyde bulunan bir İskandinav ülkesidir. Karadan Norveç ve Finlandiya ya, bir köprü ile ise Danimarka ya komşu olan İsveç in nüfusu yaklaşık olarak 9 milyon, başkenti Stokholm ve resmi dili İsveççedir. İsveç, Schengen vize sistemine dahil ülkeler arasındadır. İsveç, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Diplomatik Pasaport (kırmızı), Hususi Pasaport (yeşil) ve Hizmet Pasaportu (gri) sahiplerinden, en fazla 3 aylık ziyaretleri için vize istememektedir.

VİZE BAŞVURUSUNDA GEREKLİ EVRAKLAR

Şirket Sahipleri İçin Turistik Vize işlemleri

Başvuru sahibi tarafından tam olarak doldurulmuş ve imzalanmış Vize Başvuru ve Ek-D formu gerekmektedir. İstenen tarihte 2 adet biometrik fotoğraf sunulmalıdır.

sctokholm-vizesi.gif

 

Firma sahiplerinin, şirketin antetli kağıdına yazdıkları imzalı ve kaşeli Başkonsolosluğa yazılmış bir dilekçe ile şirkete ait bazı evrakların (imza sirküleri, imza beyannamesi, faaliyet belgesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ) fotokopileri gerekmektedir. Ayrıca, hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanı, varsa tapu fotokopileri, nüfus kayıt örneği, askerlik durumunu gösteren belge (26-30 yaş arası erkekler için), uçak ve otel rezervasyonları, 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası da vize işlemleri için gerekli belgeler arasındadır.

Çalışanlar İçin isveç Vizesi Almak

Yukarıdaki istenen belgelere ilave olarak, çalışanların SSK hizmet dökümü getirmeleri gerekmektedir. Son üç ay içerisinde alınmış olan maaş bordrosu da istenen belgeler arasındadır.

Avukatların Baro dan, doktorların Tabibler Odasından, eczacıların Eczacılar Odasından, diş hekimlerinin Diş Hekimleri Odasından ve mühendis ve mimarların Mimar ve Mühendis Odasından belge almaları gerekmektedir.

Devlet Dairesinde çalışanların ise resmi kurum görev kimlik kartının fotokopisi ile bağlı olduğu makamdan aldığı görev yazısı gerekmektedir.

ŞİRKET SAHİPLERİ VE ÇALIŞANLAR İÇİN TİCARİ VİZE

Turistik Vize için istenen belgelere ilave olarak, ticari vize için istenen belge; seyahat edecek kişinin şirketteki görevini belirten, gidiş dönüş tarihlerini ve seyahatin detaylarını içeren, seyahat edecek kişinin adına yazılmış bir ticari davet yazısı gerekmektedir. Ayrıca şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak İsveç Başkonsolosluğu na yazılmış dilekçe ibraz etmek gerekmektedir.

EMEKLİLER, EV HANIMLARI VE ÖĞRENCİLER İÇİN TURİSTİK VİZEEmeklilerin turist vizesi alabilmeleri için 2 adet vesikalık fotoğraf, dilekçe, emeklilik cüzdanı fotokopisi (veya emeklilik kartı), banka hesap cüzdanı fotokopisi (emeklilik maaşının yattığı), varsa tapu ve ruhsat fotokopileri, otal ve uçak rezervasyonları, sehayat sağlık sigortası gerekmektedir (30.000 Euro).

Ev hanımlarının turist vizesi başvurularında istenen belgeler; masraflarının eşi tarafından karşılanacağını belirten bir dilekçe, 2 vesikalık fotoğraf, eşinin iş ve maddi evrakları, nüfus kayıt örneği, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı) gerekmektedir.

Öğrenciler için istenen ek belge ise ailesine ait iş ve gelir belgeleri, öğrenci belgesi ve anne babasının imzalamış olduğu bir dilekçe gerekmektedir.

İSVEÇ VİZESİ ALIRKEN AKLINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER

İsveç Konsolosluğu randevu usulü ile çalışmadığı için, erken saatlerde gidip isim yazdırarak sıraya girmeniz gerekmektedir. Günde ortalama 20 kişi görüşme için kabul edildiğinden dolayı, oldukça erken vize sırasına girmeniz gerekebilir. Sabah 06:00 da listedeki sıranız kesinleştirilir ve 09:30 da vize görüşmeleri başlamış olur.

Pasaportunuzun süresi en az 6 ay geçerli olmalı ve yeterli boş sayfası olmalıdır. Başvurunuzda vermeniz gereken vesikalık fotoğrafların arka fonu beyaz, son 6 ay içinde çekilmiş ve rötuşsuz olmalıdır. Başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız oldukça önemlidir.

Genellikle 2-3 gün içerisinde sonuçlanan vize başvurularınızı, her ihtimale karşı seyahat tarihinizden en az 1 ay içinde yapmanız faydalı olacaktır. Özellikle bayram ve tatillerin yoğun olduğu dönemlerde, bu uyarıyı hatırlamanız iyi olacaktır. Pasaportunuzun ilk 10 sayfasında damga ve vize bulunan tüm sayfaların fotokopilerinin ve kimlik sayfası fotokopisinin de görüşmeye getirilmesi gerekmektedir.

İSVEÇ KRALLIĞI nın TÜRKİYE deki TEMSİLCİLİKLERİ

İsveç Krallığı Büyükelçiliği İletişim Bilgileri:

Katip Çelebi Sokak No:7 Kavaklıdere Ankara Türkiye

Tel: +90 (312) 428 67 35 veya +90 (312) 455 41 00

Çalışma Saatleri: P.tesi ve Perşembe arası saat 08:30 ve 16:30 saatleri arasındadır.

Cuma günleri ise vize bölümü kapalıdır, ancak çalışma saatleri 08:30 ve 14:30 arasındadır.

İsveç Krallığı İstanbul Baş konsolosluğu İletişim Bilgileri:

İstiklal Caddesi No:497 Beyoğlu İstanbul Türkiye

Tel: +90 (212) 334 06 00

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...