Jump to content

Çin Vizesi


Melâl

Önerilen Mesajlar

cin_vizesi.gif

 

Çin Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti (genel kullanımı ile Çin), Doğu Asya daki en büyük ve en kalabalık nüfusa sahip olan ülkedir. Son yıllardaki üretim ve ticari atılımlarından dolayı, Çin e olan seyahatler artmakta, fuar ve ticari amaçlı vizelerin miktarında bir artış görülmekte, bunun yanı sıra turizm açısından halen tüm popülerliğini sürdürmekte ve bu yüzden turist vizesi başvuruları da oldukça fazla yapılmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti, Diplomatik (kırmızı), Hususi (yeşil) ve Hizmet (gri) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

ÇİN VİZESİ ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Ticari amaçlı ziyaretleriniz için yapacağınız vize başvurularında, firmanızın bazı belgelerinin (faaliyet belgesinin aslı, vergi levhası, sicil gazetesi, imza sirküleri) fotokopisi, kaç girişli vize istediğinizin belirtilmesi, SSK belgeniz, kredi kartlarınızın fotokopileri, pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması, 2 adet vesikalık fotoğraf ve eğer Canton Çin Fuarı dışında Çin’e ticari amaçlı seyahat etmek istiyorsanız, Çin deki belediyelerin herhangi birisinin Dış İlişkiler Bölümünün davetiyesi gerekmektedir. Vize işlemleri nizde bazı acentelerden yardım almanız halinde size davetiye temin edeceklerdir.

 

pekin-cin-turist-vizesi.jpg

 

Turist vizesi almak isteyenlerin görüşmeye getirmeleri gereken evraklar: tam olarak doldurulmuş ve imzalı vize için başvuru formu, 1 fotoğraf, Çin den onaylanmış ve adınıza yazılmış davetiye, çalışıyorsanız şirket ve maaş bilgileri (ev hanımlarının, eşlerinin şirket bilgilerini sunması yeterli olacaktır), eğer aile ziyareti yapacaksanız Nüfus Kayıt Örneği gerekmektedir.

Emeklilerin 1 adet vesikalık fotoğraf, onaylı davetiye, emeklilik cüzdanı fotokopisi, banka hasap cüzdanı ve mal mülk tapu fotokopileri, başvuru formu ve dilekçe gerekmektedir. Öğrencilerin, öğrenim gördükleri okuldan alacakları öğrenci belgesi, yaşı 18 den küçük olanların anne veya babasından alacağı muvafakatname, dilekçe, başvuru formu, 1 fotoğraf, sizi maddi olarak finance edecek olanların gelir belgeleri gerekmektedir.

ÇİN VİZE BAŞVURULARINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR

Çin Konsolosluğuna yazacağınız dilekçeler Türkçe olabilir. Vize ücretleri ise vize çeşidine göre değişecektir.

İlk defa Çin e gidecek olanlara sadece tek girişli vize verilir. Örneğin Çin den Hong Kong a giriş yaptığınızda tekrar Çin e dönemezsiniz çünkü tek girişlik vize hakkınızı kullanmış olursunuz. Hong Kong da en fazla üç ay kalacak olan Türk Vatandaşlarından vize istenmemektedir.

Ticari amaçlı yapacağınız ziyaretiniz için, çalışmakta olduğunuz şirketten aynı anda ancak en fazla 3 kişinin vize başvurusunda bulunabileceğini unutmamanız gerekir. Ayrıca, ticari ziyaretlerinizde, bir Çin firması tarafından adınıza gönderilen davetiyenin polis tasdikli veya Çin in bazı yetkili kurumlarından onaylı olması gerekmektedir. Davetiyeyi temin etmeniz için takip etmeniz gereken bazı prosedürler vardır. Öncelikle Çince yazılmış şirketiniz hakkındaki bilgileri, planladığınız Çin e giriş ve orada kalış sürenizi, kaç kere giriş yapmak istediğinizi (aynı seyahat içerisinde), kalacağınız şehir ve adresi, vizeyi alacağınız Konsolosluğu (Ankara veya İstanbul), otel ve uçak rezervasyon bilgilerinizi, pasaportunuzun fotokopilerini ve Çin e gidiş nedeninizi size davetiye göndermesini istediğiniz Çin deki firmaya göndermelisiniz. Bu firma, gerekli onayları Çin deki resmi kurumlardan aldıktan sonra size davetiyeyi bazı belirli kurye firmaları ile gönderecektir. Başvurularda kurye firmasının ambalajını da yanınızda bulundurmalısınız.

ÇİN'in TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLERİ Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği İrtibat Bilgileri:

Adres: Gölgeli Sokak No:34 G.O.P. Ankara Türkiye

Tel: +90 (312) 436 06 28

Vize Başvurusu için çalışma saatleri Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 09:30 ve 12:00 arasındadır.

Vize Teslimi için çalışma saatleri Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 09:30 ve 12:00 arasındadır. Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu İrtibat Bilgileri:

Adres: Mısırlı Cad. Memduh Paşa Yalısı Tarabya İstanbul Türkiye

Tel: +90 (212) 299 21 88

Vize Başvurusu için çalışma saatleri Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 09:00 ve 12:00 arasındadır.

Vize Teslimi için çalışma saatleri Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 13:00 ve 15:00 arasındadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...