Jump to content

Küba Vizesi


Melâl

Önerilen Mesajlar

kuba_vizesi.gif

 

KÜBA VİZESİ Küba Cumhuriyeti , Küba Adasından ibarettir. Büyük Antillerdeki, en büyük ve ikinci en kalabalık adadır. Başkenti Havanadır ve en büyük şehridir. Diğer başlıca şehirleri Santiago de Cuba ve Camagüey dir. Küba nın nüfusu 11 milyon civarındadır.

Küba Konsolosluğu, kendi ülkelerine gelmek isteyen yabancılara olan misafirperver yaklaşımıyla ün salmıştır. Bu yüzden vize başvurularınız sorunsuz gerçekleşecektir. En kısa zamanda da vizeniz düzenlenecektir.

Küba, Diplomatik (kırmızı), Hususi (yeşil) ve Hizmet (gri) Pasaportu sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına vize uygulamaz, ancak Umuma Mahsus (lacivert) pasaport sahibi vatandaşların, vize almaları gerekmektedir.

Başvurularınızı ve vize işlemleri ni kendiniz yapabileceğiniz gibi, bir acenta aracılığıyla da başvuruda bulunabilirsiniz.

 

KÜBA VİZESİ İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

 

Küba turist vizesi başvuruları için bordrolu çalışanların ibraz edeceği belgeler aşağıdaki gibidir. Vize başvuruları, Küba Konsolosluğunun tayin ettiği acenteler aracılığıyla da yapılabilir.

Bordrolu çalışanların, sigorta işe giriş belgelerinin fotokopileri, Küba Konsolosluğuna yazılmış vize talebinizi gösteren bir dilekçe, son üç aylık bordro fotokopisi ve 4 aylık sigorta bildirgesinin fotokopisi gerekmektedir.

Vize pasaport başvurusu formu nu doldurmuş olmanız gerekmektedir. Çalışmakta olduğunuz şirketin imza sirküleri, vergi levhasının fotokopisi, ticari sicil gazetesinin fotokopisi, yeni tarihli faaliyet belgesi de gerekmektedir. Ayrıca, size ait banka hesap cüzdanı ve kredi kartlarınızın fotokopileri de bildirilmelidir. 2 adet vesikalık fotoğraf, uçak ve otel rezervasyonları ile, seyahat sağlık sigortası da gerekir.

Şirket sahibi olanların da aynı belgeleri ibraz etmeleri gerekir. Ancak SSK ve bordro belgeleri gerekmemektedir. Eğer yapılacak gezi ticari amaçlı olacaksa, Küba daki firmanın davetiye yazısı gerekmektedir.

Eğer Küba ya öğrenim amaçlı gidilecekse, 18 yaşından küçüklerin anne veya babalarından alacakları muvafakatname ile öğrenim görecekleri okuldan alacakları kabul belgesi gerekmektedir. Maddi durumunuzu ve eğitiminiz boyunca doğacak giderlerinizi nasıl karşılayacağınızı gösterir belgeler de gerekmektedir.

Ev hanımı olanların Küba için turist vizesi almaları, maddi durumunu belirten belgeler, eşinin şirket bilgileri ve Konsolosluğa hitaben yazılmış bir dilekçe ile mümkündür.

Emekli olanların, emeklilik belgeleri ve hesap cüzdanlarının aslı ve fotokopilerini ibraz etmeleri gerekmektedir.

PASAPORTUNUZDAKİ KÜBA VİZESİ, ABD VİZESİ ALMANIZI ENGELLER Mİ?

Pasaportunuzda herhangi bir ülkeye dair biriş çıkış damgası olduğunda, ABD ye girişinizin yasaklanması konusunda, ABD nin resmi olarak açıkladığı tek ülke Kübadır. Eğer pasaportunuzda Küba ya giriş çıkış yaptığınıza dair bir damga ya da küçük bir işaret olması halinde, önceden almış olduğunuz bir ABD vizesi var ise o da iptal oluyor ve artık ABD ye giriş yapamıyorsunuz. ABD, dünyadaki herhangi bir kişi eğer Küba ya gitmek istiyorsa, benim ülkeme gelmemelidir tavrını net bir şekilde koymuştur.

Küba, bu zorluktan dolayı, ükesini ziyaret etmek isteyen turistlere kolaylık olması ve ülke turizmini bu nedenden dolayı engellememek açısından, giriş çıkış damgasını başka bir kağıda işaretleyebilmektedir. Böylece, pasaportunuzda Küba ya giriş çıkış yaptığınıza dair herhangi bir işaret bulunmaz.

KÜBA nın TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLERİ

Küba Ankara Büyükelçiliği İrtibat Bilgileri

Şölen Sokak No:8 Çankaya Ankara Türkiye

Tel: +90 312 442 89 70

Çalışma Saatleri: Küba vizesi için başvuru günleri ve saatleri P.tesi ve Cuma günleri arası, saat 10:00 ve 17:00 arasındadır.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...