Jump to content

Meditasyon Teknikleri


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Meditasyon; sözlük anlamı ile derin düşünme olarak tanımlansa da kişilerin kendinden arınma, iç huzuru bir boşlukta arayarak bulma işlemi olarak bilinmektedir.

 

 

Sessiz, temiz ve güzel kokulu bir ortamda huzura erişmek amaçlı olarak odaklanma işlemleri ile meditasyon yapmaya başlayabilirsiniz. Meditasyon farklı inanç grupları tarafından farklı teknikler ile yapılmakta olup, insanların iç huzura kavuşması ve aranılan doğruyu bulmak için kendin ile kalma savaşında çeşitli teknikleri uygulayarak meditasyon işlemini başarılı kılmanız mümkündür.

 

 

Meditasyon Teknikleri;

 

 

1-Konsantrasyon Ve Kontemplasyon Tekniği

 

 

Zihni arındırarak, tüm dış etkenlerden korunma tekniği olarak adlandırabileceğimiz, tek bir konuya konsantre olunarak hangi düşünce ya da hangi konu olursa olsun, dış dünyadan etkilenmeden odaklanma işlemidir. Kafanızda soru işaretleri ile yer alan konu üzerinde odaklanma işlemi yaptıktan sonra zihne girmeye çalışan tüm eksi düşünceleri ve düşünce dışı konuları absorbe ederek düşünmemenizi sağlayan bir tekniktir. Teknikte esas olan, kafanıza takılan konuda ilerlemek ve sağlıklı düşünerek yeni yollar bulma ve olayı çözümlemedir.

 

 

2- Bilinç Ayrışması

 

 

Belirli bir konuya odaklanmadan, direkt olarak zihin boşaltma hareketi olarak adlandırabileceğimiz, en çok kullanılan tekniklerden birisidir. Zihninize dış dünyadan hiçbir şey girmeyecek kıvama gelene kadar gözünüz kapalı bir şekilde odaklanma ve özgür olduğunuzu hissedebilme, rahatlama tekniğidir.

 

 

3-Transandantal Meditasyon

 

 

Diğer 2 teknikten tamamen farklı olup, iç mutluluğa erişim olarak adlandırabileceğimiz, zihini gereksiz şekilde yormadan iç huzura erişme adına, rahatlama tarzından meditasyon müzikleri dinleyerek, tamamen olayın akışına kendinizi bırakacağınız bir odaklanma tekniğidir. Kendinizi en yalın ve en sade şekle sokacağınız, rahatlama odaklı bir teknikdir.

 

 

4- Sessiz Yapılan Meditasyon Teknikleri

 

 

Düşünsel farkındalığı ortaya çıkarmak amacı ile dini inançlarınıza yer vererek sessizce, içinizden dua etme arzusu ve kompozisyonunda kendinden arınma, rahatlama seçeneği sunan bir teknik olup gündem odaklı düşünmenize yardımcı olacak bir işlemdir.

 

 

5- Uyanık Kalma Ve Anlama İle Yapılan Meditasyon Teknikleri

 

 

Uzakdoğu gelenekleri ile oluşturulan, gevşeme ve rahatlama hareketlerini bedensel olarak, rahat düşünerek, gözleriniz açık bir şekilde zihinsel olarak düşünme meditasyon sırasında odaklanma işlemini uygulayarak bedensel ve ruhsal huzura direkt olarak erişme amaçlı sunulan bir teknikdir.

 

 

6- Konsantrasyon Sağlanarak Yapılan Meditasyon

 

 

Kendi zihninizde bir dünya oluşturarak inanç esasına dayalı olarak düşünme ve nefesinizi dengeleyerek huzura erişme temasında hareket etmenizi sağlayan, farklı bir teknikdir. Geleneksel düşünce tarzınızı değiştirmek adına, taktikler sunarak yönlendirme yapan bir işlemdir.

 

 

7- Yoga

 

 

Dünya üzerinde çok popüler olan, her bedensel ve zihinsel yapıya uygun olan bir rahatlama sistemidir. Farklı bedensel hareketler kullanarak, yerde oturarak, temiz ortam, tütsü ve rahat müzik kuralı ile çalışma ortamı olması gereken, belirli düşünceler etrafında bedensel hareketler ile hamleler yapmanıza olanak sunarak rahatlama imkanı sunan bir meditasyon tekniğidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...