Jump to content

Ashtanga Yoga Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ashtanga-yoga-nasil-yapilir_646x340.jpg

 

 

 

 

 

Yoga ile ilgilenenlere yeni bir soluk olarak tanıtılabilecek ashtanga yoga sıkı bir çalışma gerektiren kardiyovasküler egzersiz türüdür. Esneme ve nefes egzersizine ağırlık verilen bu tür, tüm kaslarını çalıştırabileceğiniz bir egzersiz seçeneğidir.

Aştanga yoga, bir seri halinde hareketlerin ardarda uzun bir süre içerisinde tekrarlanması olarak özetlenebilir. Bu hareketler yardımıyla zaman içerisinde vücudunuz esneklik kazanır ve kaslarınızda biriken gücü gittikçe daha çok hissedersiniz.

Ashtanga yoga egzersizleri ilk başladığınız günden itibaren bütün kaslarınızın hareket etmesine ve esneklik kazanmasına yarayacaktır. Tüm seriyi tamalamanız senelerinizi alabilir zira bu yoga türünü onlarca yıldır yapan ve henüz tüm serinin çok az bir kısmını tamamlayabildiğini belirten ustalar mevcuttur.

 

 

Ashtanga yoga serisi 108 güneşe selamdan oluşmaktadır. Diğer egzersizlerin aksine bu yoga seansından sonra bütün vücudunuzun inanılmaz bir enerjiyle dolduğunu hissedeceksiniz.

 

 

Aştanga yoga mistisizmi başlıca sekiz safhadan oluşur:

 

 

Yama emirleri: İlk safha olan yama emirleri çevrenizle olan etik anlayışınızdan oluşur. Çevrenizle olan bütünlüğü hissetmenizi ister ve ahlaki standartlara yoğunlaşır.

Niyama kuralları: Niyama kuralları içinizde var olan pozitif enerjinin farkına varmanızı öğütler ve bu pozitif enerjiyi kullanmanız anlamına gelir.

Asanalar: Asanalar, aştanga yoga mistisizminde fiziksel olarak yaptığınız hareketler bütünüdür. Daha önce de belirtildiği üzere bu hareketler diğer safhalarla birlikte vücudunuzu esneterek enerjisini ortaya çıkaracaktır.

Pranayama: Yoganın anavatanı olan hindistan dilinde nefes denetimi anlamına gelen bu safha sizi rahatsız edebilecek unsurlardan uzak bir ortamda gözleriniz kapalı bir şekilde gerçekleştirilir. Amaç yalnızca rahat bir şekilde yalnızca nefesinize yoğunlaşarak nefes alıp vermenizdir.

Pratyahara: ''Geri çekilim'' olarak tercüme edilebilecek olan bu safha genel anlamda duyularımızı uyaranlardan soyutlayarak içe yoğunlaştırmaktır.

Dharana: Genel anlamda konsantrasyon olarak tanımlanabilcek olan bu safhada önceki evreler ile arındırılmış olan zihninizi bir nesne üzerinde yoğunlaştırmayı içermektedir.

Dhayana: Sanskritçede meditasyon anlamına gelen bu safha kendi içinize yoğunlaşmanızı sağlayarak gerginlik ya da ruhsal sıkıntılarınızı sizden uzaklaştıracaktır. İçsel gereçkeliğe ulaşmanın amaç edinildiği evredir.

Samadhi: Aştanga yoga egzersizinin son safhası olan samadhi bir aydınlanma ve üst bilinç aşamasını ifade eder. Türk mistisizmindeki tefekkür kavramına benzetilebilecek olan bu safhada ben kavramı ve benlik anlayışı tamamen sona erer ve zihin ve ruh arasında bir bürlük ve bütünlük oluşur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...