Jump to content

Yin Yoga Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yin yoga, yoganın uygulanan türlerinden biridir. Yin yogada, kişi daha çok meditasyon odaklı bir yaklaşım gösterir ve fiziksel odaklı Yang tipi yogadan daha fazla ve derindir. Yin yoga yapanlar kalçalar, omurga ve kuyruk sokumu gibi bağdokularını ve bağlayıcı dokularını daha çok kullanır, bu dokular kullanılarak kişi dip dokulara ulaşmaya çalışır. Yaşlandıkça bu dokulardaki esneklik azaldığı için Yin yoga egzersizleriyle bu esnekliği korumak mümkündür. Yin yoga, bedendeki enerji akışını dengeler. Yang yoganın aksine, Yin yogadaki pozlar genelde pasif pozlardan oluşur; bunların birçoğu yerde yapılır. Yin yoga, rahatlamaya yardımcı olur, kasları yumuşatır ve kemiğe yaklaşmasını sağlar. Yang yogada ise bu denli bir derinlik yoktur ve pozlar biraz daha yüzeysel kalır.

 

 

Yin yoganın faydalarından bahsetmek gerekirse: Zihni ve bedeni sakinleştirir ve ikisi arasında denge sağlar; bedendeki enerjiyi düzenler; eklemlerde ve kalçada hareketliliği artırır; stres seviyesini düşürür; eklemlerin korunmasını sağlar; bağlayıcı dokularda ve eklemlerde esneklik sağlar; migrene iyi gelir; derin rahatlamalar sağlar; endişe ve stresle baş etmeyi kolaylaştırır; daha iyi Yang yoga pratiği yapmanızı sağlar.

 

 

Yin yogada bulunan temel hareketlerden bahsetmeye geldi sıra:

 

 

Kelebek Pozu: Bu pozisyonda düz bir zemin üzerine oturulur. Nefes verilerek dizler bükülür ve topuklar kalçaya yaklaştırılır. Dizler iki yana düşürülerek ayak tabanları birbirine yapıştırılır. Ayaklar mümkün olduğunda kalçaya yaklaştırılır. Ayaklar baş parmaklardan kavranır. Dizler mümkün olduğunca yere yaklaştırmaya çalışılır. Bu pozisyonda sırtınızı dik tutmanız önemlidir; bu gövdenizi ileri doğru uzattığınız bir pozisyondur.

 

 

Eyer Pozu: Bu pozisyona dizlerin üzerinde dik bir şekilde oturularak başlanır. Topukların üstüne ya da arasına oturulabilir. Dizlerde acı hissetmemeye dikkat edilmelidir. Daha sonra eller arkada birleştirilir. Derin nefes alarak göğüs kafesi açılır ve ellerin üzerine arkaya uzanılır. Bu pozisyon rahatsa devam ettirilebilir; ayrıca daha sonra eller bedenin arkasından alınıp yukarı uzatılabilir.

 

 

Sfenks Pozu: Kollar dirsekten kırılıp dirsekler, göğüs kafesinin yanlarına yerleştirilir. Alt kollar ve eller yerde, avuç içleri yere doğru çevrilir ve göğüs kafesi yukarı doğru kaldırılır. Bu sırt bölgesinde hafif bir baskı hissi oluşturmalıdır.

 

 

Fok Balığı Pozu: Bu poz Sfenks pozunu takip eder ve bu pozisyonda parmaklar açılır; eller de omuzların altına yerleştirilir. Bel bölgesindeki sıkışma bu şekilde biraz daha artırılır. Boyunda stresin az olduğunu hissediliyorsa boyun arkaya doğru atılarak tiroid bezini de uyarmak mümkündür. Bu pozisyondan çıkarken, yavaşça alçalmak gerekir.

 

 

Çocuk Pozu: Önce dizler üstünde oturulur ve bu pozisyonda ayaklar bitişiktir. Eller bacakların üzerine konur. Derin derin nefes alıp verilirken eller yardımıyla vücut öne doğru eğilir. Alın yere serbestçe konur. Öne rahat gidilebiliyorsa, dizler hafifçe aralanarak göğüs kafesi rahatlatılır. Kollar, avuç içleri yukarı bakacak şekilde yere serbestçe bırakılır. Gözler kapalı bir şekilde burundan nefes alıp verilir.

 

 

Baş ile Dize Eğilme Pozu: Bacaklar düz bir şekilde yere paralel uzatılır. Sağ bacak bükülür, yana bırakılır ve ayak tabanı sol bacağın uyluğuna yaklaştırılır. Enseden ayak topuğuna uzayarak ayak parmakları kavranır. Sağ bacağın dizi yere yaklaştırmaya çalışılır. Eğer ayak parmaklarını tutmak için uzanmak zorsa ayak bilekleri ya da baldırlardan da tutulabilir. Bu eğik pozisyonda nefes alınırken, alın dize dokundurmaya gayret edilir. Omuzlar düşürülür ve geriye atılır; göğüs öne çıkarılır. Nefes verilirken gövde ileri doğru uzatılır. Aynı hareket diğer bacak için de tekrarlanır.

 

 

Oturarak Öne Eğilme Pozu: Sırt dik bir şekilde düz bir zeminde otururken ayaklar birleştirilip öne doğru uzatılır. Nefes alırken kollar gövdenin yanında daire çizerek baş üzerinde eller bir araya getirilir. Soluk verilirken kollar ayaklara doğru indirilir ve gövde öne doğru eğilir. Bu pozisyonda gövde bacaklar üzerine serilir. Eller paralel olarak vücudun yanına bırakılabilir ya da topukların arkasında birleştirilebilir. Alın bacaklar üzerine yaslanır ve bu sırada gevşemeye odaklanmak gerekir.

 

 

Ölü Duruşu: Düz bir zeminde oturarak gerçekleştirilir. İlk önce sırt dik, dizler bükülü ayak tabanları yere değecek şekilde oturulur. Kollardan destek alınarak önce bel, sırt ve sonra baş düz bir şekilde yere uzanır. Ayaklar kaydırılarak düz bir şekilde uzatılır ve omuz genişliğinde açılır. Kollar dışa doğru çevrilir ve avuç içleri yukarı bakacak şekilde durur. Gözler kapatılır. Rahat ve doğal bir şekilde yatılır ve derince nefes alıp verilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Hamilelikte Yoga Nasıl Yapılır?

   Yoga “birleşme”, “bütünleşme” anlamına gelir. Bedenin, zihnin ve ruhun birleşmesini amaçlayan egzersizleri içeren yoga anne adayının fiziksel ve ruhsal sağlığı açısından tavsiye edilen, vücudu yormayan hatta dinlendiren bir aktivitedir. Yoga hamilelik süresinde tavsiye edilmesine rağmen anne adayları yogaya başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.     Hamilelikte Yoganın Faydaları     Kaslara esneklik ve kuvvet kazandırır, özellikle pelvik kaslarını (doğum yolunu) rahatlatarak an

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Evde Yoga Nasıl Yapılır?

   İnsan evinde huzuru bir defa buldu mu dışarı çıkmak istememeye başlar. Fakat bir süre sonra evde bir şeyler yapsam arayışına girilir ve genellikle ilk olarak bir egzersiz yapma isteği duyulur. Yoga, kolaylıkla evde yapılabilecek egzersizler arasında ilk sıralarda gelir. Evde yoga nasıl yapılır? Evde yoga yapmaya başlamak için sadece bir adet yoga matına sahip olmak yeterlidir. Başlarken nelere dikkat etmeli?   Yoga, esnemeden ibaretmiş gibi gözükse de aslında içinde zor fiziksel hareketl

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Bikram Yoga Nasıl Yapılır?

   Omurgayı ve kas dokularını güçlendiren, duruşu iyileştiren ve fit bir görünüme ulaştıran yoganın birçok türü var. Bunlardan biri de Bikram Yoga.     Bikram Yoga, Bikram Choudhury tarafından geleneksel Hatha yoga tekniklerinden geliştirilmiş bir sistemdir.1970lerin başında ünlenen Bikram Yoga, belirli kurallar çerçevesinde uygulanır. Bikram Yoga dersleri 90 dakika sürer ve birbirini takip eden 26 yoga pozundan ve 2 nefes egzersizinden oluşur. Bikram yoganın 40 °C sıcaklığında bir odada yapılma

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Ashtanga Yoga Nasıl Yapılır?

   Yoga ile ilgilenenlere yeni bir soluk olarak tanıtılabilecek ashtanga yoga sıkı bir çalışma gerektiren kardiyovasküler egzersiz türüdür. Esneme ve nefes egzersizine ağırlık verilen bu tür, tüm kaslarını çalıştırabileceğiniz bir egzersiz seçeneğidir. Aştanga yoga, bir seri halinde hareketlerin ardarda uzun bir süre içerisinde tekrarlanması olarak özetlenebilir. Bu hareketler yardımıyla zaman içerisinde vücudunuz esneklik kazanır ve kaslarınızda biriken gücü gittikçe daha çok hissedersiniz. Ash

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Kundalini Yoga Nasıl Yapılır?

   Kundalini yoga, içinizde var olan enerjiyi uyandırmayı amaçlamaktadır. Kundalini yoga nefes egzersizleri, ses ve hareketlerden oluşmaktadır. Doğru uygulandığında size daha sağlıklı bir vücut verecek ve dingin bir hayat sunacaktır. Kendi enerjinizin farkına varmanızı sağlayarak bir benlik duygusu oluşturur ve bu enerjiyi en üst düzeyde kullanmanın yollarını size verir.     Müzik: Kundalini yoga yapılırken her hareket dizisi için özel bir müzik verilir. Kriya adı verilen her bir hareket dizisi

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

×
×
 • Yeni Oluştur...