Jump to content

Meditasyonun Faydaları


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Meditasyon, kişinin yoğunlaşarak zihnini boşaltıp derin düşünme yapmasıdır. Meditasyonla kişi iç huzura kavuşur, zihnini arındırır ve bedenini dinlendirir. Bunun yanı sıra meditasyon farklı kültürlerde manevi olarak kötülüklerden; kıskançlık, kibir, öfke gibi insanın iç huzurunu bozan kötü duygulardan uzaklaştırılmak için de kullanılır.

 

 

Meditasyon sıkça Hindistan’ da Budizm, Çin’de Taoizm, Tibet’te Bön, Japonya’da Zen ve İslamiyet dininde tefekkür gibi farklı kültürlerde farklı uygulama şekilleriyle uygulanır. En çok Doğu kültüründe görülmekle birlikte hemen her ülkede meditasyon uygulanır. Kültürlerin sahip olduğu din inancı ve yaşam tarzı meditasyonun uygulanmasını etkileyen önemli faktördür.

 

 

Farklı görüşler meditasyonu bir çeşit dua, düşünce arayışı ve farklı bilinç düzeylerine erişme aracı olarak görür. Ancak meditasyon temelde kişinin derin gözlem yaparak derin düşünme yapma ve farkındalık arttırma sürecidir. Bu süreçte kişiye bir çok yönden fayda sağlar. Bu etkiler nedeniyle tıp alanında hekimler bazı hastalık gruplarında tedaviye yardımcı olarak kullanır. Meditasyonun bize sağladığı başlıca etkiler şunlardır:

 

 

Kalp atışlarını yavaşlatır ve tansiyonu düşürür.

Soluk alıp verme düzenlenir.

Vücut farkındalığını arttırır.

Rahatlamayı ve dinlenmeyi sağlar.

Kaslardaki gerginliği azaltır.

Meditasyon uygulanma yerine göre farklı tekniklerle uygulanabilir. Ancak tüm tekniklerde amaç ortaktır. Meditasyonun her tekniğinde kişi derin düşünme yapar. Meditasyonun yaygın olarak kullanılan üç tane tekniği vardır. Bunların yanında ülkelere göre değişen çeşitli teknikler de uygulanabilir.

 

 

Meditasyonda yaygın olarak kullanılan teknikler şunlardır;

 

 

1. Konsantrasyon ve kontemplasyon yöntemi; meditasyon belirlenen bir nesne, konu veya düşünceye yoğunlaşılarak yapılır. Dikkatin dağılmasına neden olacak faktörlerden uzaklaşılarak yapılmalıdır. Bu nedenle genellikle gözler kapalı olarak yapılır.

 

 

2. Bilinç ayrışması yöntemi; meditasyon belirli bir nesneye odaklanmadan sadece olayları düşünerek yapılır. Zihin boşaltılmaya çalışılır. Bu yöntem sadece oturma olarak da bilinir.

 

 

3. Transdantal meditasyon; üşüncenin oluştuğu noktaya odaklanılarak yapılır. Bir nesneye odaklanma söz konusu değildir. Direkt olayın ana kaynağı düşünülerek yapılır.

 

 

Meditasyon kendimizi rahatlatmak için kullanabileceğimiz güzel bir yöntemdir. Ancak meditasyonun etkili olabilmesi için bu konuda uzman kişilerin rehberliğinde yapmak önemlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Meditasyon Nasıl Yapılır? Meditasyonun Faydaları Nelerdir?..

      Düzenli olarak meditasyon yapan kişiler, yapmayanlara göre biyolojik olarak daha gençtirler ve öyle de görünürler. Araştırmalar, uzun süredir meditasyon yapan kişilerin biyolojik yaşlarının kronolojik yaşlarına göre on iki yaş daha genç olduğunu göstermiştir! Diğer çalışmalar, yaşla ilgili bazı hormonal değişimlerin düzenli meditasyonla yavaşlatabileceği hatta geriye çevrilebileceğini ortaya koymuştur. Bu, emrinizde olan en etkili anti-ageing silahlarınızdan biridir.   İyi hissettirmesine ve

      , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

×
×
  • Yeni Oluştur...