Jump to content

Bikram Yoga Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

bikram-yoga-nasil-yapilir_646x340.jpg

 

 

Omurgayı ve kas dokularını güçlendiren, duruşu iyileştiren ve fit bir görünüme ulaştıran yoganın birçok türü var. Bunlardan biri de Bikram Yoga.

 

 

Bikram Yoga, Bikram Choudhury tarafından geleneksel Hatha yoga tekniklerinden geliştirilmiş bir sistemdir.1970lerin başında ünlenen Bikram Yoga, belirli kurallar çerçevesinde uygulanır. Bikram Yoga dersleri 90 dakika sürer ve birbirini takip eden 26 yoga pozundan ve 2 nefes egzersizinden oluşur. Bikram yoganın 40 °C sıcaklığında bir odada yapılması tavsiye edilir. Bikram dersleri, Bikram sertifikalı hocalar tarafından verilmelidir. Bu hocalar, 9 haftalık Bikram eğitimi tamamlamış olmalılardır.

 

 

Faydaları Nelerdir?

 

 

Bikram Yoga, vücuttaki tüm kasları ve eklemleri çalıştırmak üzere geliştirilmiştir. 26 duruştan oluşan bu teknik, vücuttaki salgı bezlerini uyarır ve sinirleri harekete geçirir. Amaç, taze oksijenli kanın vücutta her yere ulaşması ve bu sayede tüm dokuların yenilenmesidir. Her bir duruş, bir öncekinden alınan faydaları arttırırken bir sonrakine de hazırlık yapılmasını sağlar. Bikram yoga, duruşun düzeltilmesi, kasların güçlendirilmesi ve doku yenilenmesinin yanı sıra konsantrasyon ve enerji artışı sağlaması için geliştirilmiştir.

 

 

Neden 40 °C?

 

 

Tüm yoga tekniklerinde olduğu gibi Bikram yoga da vücudu içeriden dışarıya değiştirmek üzere yapılandırılmıştır. Kemiklerden kaslara ve dokulardan organlara yaşanan bu değişim için vücudun ısıtılmış ve yumuşatılmış olması gerektiği savından yola çıkan Bikram Yoga, 40°C sıcaklık ile vücudun esnetilmesini temel alır. Sauna etkisi olarak da düşünebileceğimiz bu sıcaklık ile kaslar esnetilirken aynı zamanda vücuttaki zehirli maddelerden yani toksinlerden arınılır. Terlemeyle beraber vücuttaki fazlalıklar deriden dışarı atılır. Bikram Yoga yapılacak olan odaya %40 oranında nem verilmelidir.

 

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 

 

Kalp ve nefes sorunu olan kişilerin Bikram yogaya başlamadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Ayrıca sıcaklığın ve çalışmanın getireceği dehidrasyon (su kaybı) tehlikesi her zaman göz önünde bulundurulup vücudun yeterince sıvı aldığından emin olunmalıdır.

 

 

Bikram Yoga dersleri veren eğitim kurumlarından Bikram Yoga dersleri alınabilir. Öğretmenlerin sertifikalı ve işinin ehli olmasına özen gösterilmelidir. Bikram Yoganın 26 duruşu internette kolaylıkla bulunabilecek olsa da eğitimli bir öğretmen olmadan Bikram Yoga yapılmamalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...