Jump to content

Hatha Yoga


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hatha Yoga, günümüzde artık bir egzersiz yöntemi olarak yapılan en yaygın yoga türlerinden biridir. Anlam olarak 'Ha' güneş demektir ve bedenin enerjisi yani ruh anlamına gelir aynı zamanda da bedenin eril tarafıdır. 'Tha' ise ay demektir ve bilinci, bedenin dişi tarafını temsil eder.

 

 

Hatha Yoga, diğer yoga yaklaşımları gibi binlerce yıldır yapılmaktadır fakat batı uygarlıklarında ve Türkiye'de yapılmaya son yüzyıl içerisinde başlanmıştır. Günümüzde ise Türkiye'de ve Avrupa'da en çok tercih edilen yoga türüdür.

 

 

Hatha yoganın yaygın hale gelmesinin en büyük nedenlerinden biri nefes egzersizleri ve duruşlardan(asanalardan) oluşmasıdır. İyi bir eğitimci eşliğinde yönlendirilerek yapıldığında, her duruş sırasında nefes alıp verilecek zamanlar eğitimci tarafından hatırlatılacaktır. Bu sayede nefes alıp verme ve vücut hareketleri dengeli hale geleceği için zihin ve beden de dengeye girmeye başlayacaktır. Hatha yoga içerisinde esneme, gerinme ve denge hareketlerini de bulundurur ve düzenli yapıldığı taktirde kısa süre içerisinde vücut gereken esnekliğine ve duruşuna kavuşacaktır.

 

 

Hatha Yoga üç bölümden oluşur

 

 

Nefes egzersizleri (Pranayama) Nefes alıp vermeyi öğrenmek gibidir. Aslında her insan doğduğunda doğru nefes almayı bilir fakat zaman içinde, oturma bozuklukları ve farklı nedenlerden dolayı unutur. Düzenli ve stressiz nefes alıp vermeyi tekrar öğrendikten sonra, akciğerler güzel bir şekilde açık olarak genişleyip daralacaktır ve bu sayede karın kaslarımıza masaj yapacaktır. Solunum yolları açılacaktır ve stresle baş etmek daha kolay hale gelecektir. Kaslar yeterince oksijen alabilecektir.

Duruş (Asana) Doğru nefes alıp verilerek yapılan her duruş belli bir vücut bölgesindeki kasları esneterek rahatlatır. Her duruştan sonra kaslara masaj yapılmış gibi bir his ve enerji gelir. Temeli zayıflamak için yapılan egzersizler bütünü olmasa da uzun süreli yapıldığında vücut forma girecek ve iskelet yapısı gittikçe dikleşecektir. Bu da birçok fiziksel ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Adeta fiziksel bir terapidir.

Meditasyon Yoganın son aşamasıdır. vücut rahatladıktan sonra zihin de rahatlayacağı için zihin akışı daha kolay olacaktır.

Yogadan gereken faydayı alabilmek için bir bütün olarak yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Hatha Yoga

   Hatha Yoga, Raja Yoga'nın bir koludur ve fiziksel duruşlara ve nefes talimlerine ağırlık veren okuludur. Bu okul Yogi Swatmarama tarafından 15. yüzyılda Hindistan'da başlatılmıştır. Belli başlı kitabı Swami Svatmarama'nın "Hatha Yoga Pradipika" adlı eseridir. Ha-Tha Güneş ve Ay anlamına gelir. Birlikte yazıldığında ise "güçlü" anlamını taşır ve vücudu temizlemenin ne büyük bir güç gerektirdigini sembolize eder. Swatmara Hatha yogayı, vücudu uzun meditasyon seanslarına hazırlayıp kuvvetlendirmek

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Hatha Yoga ve Tantrizm

   Hatha Yoga ve Tantrizm Günümüzde yoga teknikleri, alışılagelmiş bir hal almıştır. Yayımlanmış çok sayıda kitap Yoga değerlerini, fizikselden teoriye kadar kapsamaktadır. Amerika ve Avrupa'da yayınlarının belli programlarını Yoga'ya tamamen ayırmış bulunan pek çok radyo ve televizyon kanalı bulunmaktadır. Zamanımızda Hatha Yoga'nın sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğu ve pek çok örneklerde de bir çok iletinin Yogik teamüller ile iyileştirildiği kabul edilmektedir. Yoga'nın kelime anla

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Hatha Yoga Pradibika Kitabı 3-4

   Kitap 3. Mudralar, Bandhalar, Nadiler ve Kundalini 1. Yılanların Efendisinin (Ananta) dağ ve ormanlarla dünyanın destekçisi olması gibi, Kundalini de tüm Yoga uygulamalarının destekçisidir.   2. Uyuyan Kundalini bir Guru'nun lütfuyla uyandırıldığında, tüm lotusların (çakralar ya da mistik merkezler) ve yumruların (granthi'ler) içyüzüne vakıf olunur.   3. Sonra Susumna, Prana'nın ana yolu olur. Sonra, akıl nesnesiz kalır. Sonra, ölüm aldatılır.   4. Susumna, Sunyapadavi (büyük boşluk), Bra

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Hatha Yoga Pradipika

   Hatha Yoga Pradipika dır..   Hatha Yoga Pradipika, Hatha Yoga'nın temel kitabıdır. Genellikle, Hatha Yoga'nın sadece fiziksel duruşlar ve nefes egzersizleri içerdiği ve bunun dışında bir felsefesinin olmadığı sanılır ama Hatha Yoga Pradipika'nın ilk kitabının ilk üç dizesi bu düşüncenin doğru olmadığının en temel göstergesidir.   1. Yüce Rajayoga'yı başarmak isteyenlere bir yol olan Hathayoga-vidya'yı öğreten, İlksel Efendiyi (Şiva'yı) selamlıyorum. 2. Efendiyi ve guruyu selamlay

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

×
×
 • Yeni Oluştur...