Jump to content

Yoganın Faydaları


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kökenleri Antik Hindistan’a dayanan yoga beden, ruh ve zihni kapsayan bütünsel bir yaklaşımdır. 70’li yılların sonlarında batıda popülerleşmeye başlayan yoga günümüzde de hem ruhen hem de bedenen sağlıklı ve zinde olmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerin başında geliyor.

 

 

Yoga, kökenlerinin dayandığı Antik Hindistan’ın dili olan Sanskritçede “birleşme”, “bütünleşme” anlamlarına gelen bir sözcük. Çok eski zamanlarda doğuda ortaya çıkıp günümüze taşınan tüm öğretiler gibi yoga da felsefi bir bakış açısı sunuyor. Bedeni, ruhu ve zihni disipline ederek dengede tutmak üzerine kurulu bir sitem olan yoga, insanın kendini tanıması ve daha huzurlu bir yaşam sürmesini sağlamaya odaklanıyor.

 

 

Yoganın olumlu etkileri:

 

 

Yoga bir bütün olarak bedeni güçlendirir. Doğru uygulanır ve egzersiz sıralamasına dikkat edilirse yoga bütünsel bir istikrar sağlar.

Ayakta duruş hareketleri kalçadaki kasları esnetirken özellikle de alt bacaktaki küçük denge kaslarını güçlendirmek için de oldukça etkilidirler. Yoga aynı zamanda ayakta duruş ya da denge hareketleriyle gövdenin merkezi olan karın ve bel bölgesini güçlendirmek için de ideal hareketler içerir. Bu da duruş bozukluğunun önüne geçmede etkilidir.

Yoga içsel refahı arttırmak konusunda da çok etkilidir. Gergin durumlarla karşı karşıya kaldığınızda size panik yapmadan o hisle nasıl baş edebileceğinizi öğretir. Yoga ayrıca nefesinizi nasıl kontrol edebileceğiniz ve bedeninize nasıl odaklanabileceğiniz konusunda size yol göstererek fiziksel ve zihinsel sınırlarınızı keşfetmenize olanak sağlar.

Yoga egzersizleri yapmak sizi hayatın diğer alanlarında da daha sağlıklı olmaya yönlendirir. Örneğin beslenmeniz açısından yönlendirici olur ve hatta sigarayı bırakmanıza bile yardımcı olabilir.

Spor salonları, sağlık kulüpleri, yoga stüdyoları gibi pek çok yer yoga dersleri veriyor; ama pek çok spor aktivitesinin aksine, yoga yapmak için bu mekanlara bağımlı olmak zorunda kalmazsınız. Yoganın temel disiplinini öğrendikten sonra hemen hemen her yerde yapabilirsiniz.

Yapılan pek çok araştırma, yoganın günlük hayatta pek çok insanın yaşadığı stres ve kaygı gibi sorunları azaltmaya da yardımcı olduğunu gösteriyor.

Yoga egzersizleri denge, güçlülük, esneklik ve geniş hareket aralığı açısından vücudu geliştirmeye destek oluyor. Bu da günlük bedensel aktivitelerin daha rahat ve kolayca yapılmasına yardımcı oluyor.

Yoga kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, astım gibi kronik rahatsızlıklarla ilgili risk faktörlerini de azaltmaya destek oluyor. Ayrıca yoganın depresyon, ağrı, uykusuzluk gibi kronik sorunları da hafifletmede etkili olduğu söyleniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...