Jump to content

Dolmabahçe Camii de Müzeye Çevrilmişti‏


devrikcumle

Önerilen Mesajlar

mjcymdy4nz-1947-yilinda-dolmabahcede-bezmialem-valide-sultan-cami-deniz-muzesi-olacakmis_3.jpg

 

 

Tarihi Dolmabahçe camii 1948 yılında müzeyeye çevrilmişti,.

 

 

İstanbul Beşiktaş’ta Dolmabahçe Sarayı ve saat kulesinin hemen yanıbaşında başında 1853 yılında inşa edilen Bezmi Alem Valide Sultan Camii diğer adıyla Dolmabahçe Camii 1948-1961 yılları arasında Deniz Müzesine çevrilmişti.

Çok sayıda vakıfları ile önemli hayratları bulunan Bezmialem Valide Sultanın son hayratı olan bu caminin yapımına 1853 yılında başlandı. Ancak caminin yapımına başlanmasından kısa bir süre sonra kendisi vefat etti. Bunun üzerine cami oğlu Sultan Abdülmecid tarafından tamamlandı. Caminin inşaatı iki yılı aşkın bir zaman aldı ve 23 Mart 1853 tarihinde bir Cuma namazı ile ibadete açıldı. Caminin mimarı 19.yüzyılda osmanlı mimariside çok sayıda esere imza atan Nikogos Balyan’dı. Batı akımlarının yoğun bir şekilde etkisini gösterdiği Tanzimat devrinde inşa edilen Dolmabahçe camii neoklasik ve ampir üslubun belirgin özelliklerini gösteriyordu.

 

 

dolmabahce-camii-ve-meydani-1862.jpg

 

Yaklaşık 100 yıl boyunca müslümanların ibadet mekanı olan Dolmabahçe Camiinin kaderi 1930’lu yıllarda istanbul’un nazım planının yeniden ele alınması ile değişti. Dönemin istanbul Valisi Lütfi Kırdar yeni bir kent tasarımı yapmaktaydı. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu,Gezi Parkı,İnönü Stadı gibi tasarımlar ve çalışmalar onun döneminde yapıldı. İstanbul’un yeniden tasarımında Vali Lütfi Kırdar yalnız değildi. 1936 yılında Atatürk’ün daveti ile Türkiye’ye gelen Fransız Mimar Henri Prost’a verilen görev İstanbul’a yeni bir plan yapmaktı.Prost’un 2 yıl süren çalışması sonrasında ortaya çıkan plan Vali Lütfi Kırdar döneminde uygulandı.

 

dolmabahce-1970ler.jpg

 

 

Tasarımın başlıca öğeleri, Taksim Gezi Parkı,Harbiye Açık Hava Tiyatrosu, Maçka Parkı ve İnönü Stadı idi. Taksim ve Dolmabahçe çevresindeki bu yeni tasarımın en uç noktası ise Dolmabahçe Camii oldu. Prost burayı bir Deniz Müzesi olarak planlamıştı. Projenin en tartışmalı kısmı da burası oldu. Ayasofya’dan sonra Dolmabahçe Camii de müzeye çevrilmek isteniyordu. Nihayetinde 1947 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Dolmabahçe Camii Deniz Müzesine dönüştürüldü. 1947 yılı Mayıs ayında bahçe duvarları sökülerek daha geriye alındı. Ziver Paşa tarafından kaleme alınmış,yazısı devrin ünlü hattatlarından Ali Haydar Efendi tarafından yazılmış kitabe taşı mihrap duvarı ile deniz kenarı arasına taşındı.

 

 

mjcymdy4nz-1947-yilinda-dolmabahcede-bezmialem-valide-sultan-cami-deniz-muzesi-olacakmis.jpg

 

Akşam Gazetesi 13 Mayıs 1947

Dolmabahçe Camii 27 Eylül 1948 tarihinden 1962 yılına kadar müze olarak kullanıldı. Müzelik materyaller ibadet alanı dışına konulsa da camii bu tarihten itibaren ibadete kapatıldı. Dolmabahçe Camii 27 Mayıs askeri müdahelesi sonrasında askeri yönetim tarafından Yassıada İrtibat Kuruluna verildi. Kurul da müzenin derhal boşaltımasını istedi. Sonrasına ise 1966 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredildi ve tekrar ibadete açıldı.

dsc-6893-copy.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...