Jump to content

İnanılmaz Keşif!..


Renan

Önerilen Mesajlar

İnanılmaz keşif!

 

Bütün insanlarda varmış

 

Bazı beyin hücrelerinin oksijen yoksunluğuna karşı dayanıklılık gösterdiği 85 yıldır biliniyordu.

 

Nature Medicine adlı dergide yayımlanan bir makale, bu hücrelerin nasıl hayatta kalma moduna girdiğini ortaya koydu.

 

Araştırmacılar, aynı yöntemi kullanarak bütün beyni koruyacak bir ilaç geliştirmeyi ümit ediyor.

 

İnme tedavisinde erken müdahale büyük önem taşıyor. Kan akışını engelleyen pıhtılar, beyin hücrelerini oksijen ve şekerden yoksun bırakarak hızla ölmelerine neden oluyor.

 

1926′da, hipokampüs adı verilen ve hafıza ile ilgili bölümü oluşturan beyin çıkıntısında bu hasarların oluşmadığı tespit edildi.

 

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Alastair Buchan, bu hücrelerin nasıl hayatta kaldığını araştırdı.

 

HAMARTİN PROTEİNİ

 

Sıçanlar üzerinde yapılan deneylerde, bu hücrelerin, hücreyi enerji tasarrufuna zorlayan hamartin adlı proteini üretmeye başladığı tespit edildi. Böylece yeni protein üretimi duruyor ve besinlere ulaşmak için mevcut proteinler kullanıma sokuluyor.

 

Araştırmada, bu hücrelerin hamartin üretimi engellendiğinde onların da diğer hücreler gibi öldüğü tespit edildi.

 

Profesör Buchan, “Beynin kendisini korumak ve hücrelerini canlı tutmak için belli mekanizmalara sahip olduğu gerçeğini ilk kez ortaya çıkardık” dedi.

 

Bu bulgulara dayanarak hamartin üretimini sağlayacak bir ilaç geliştirilmesi hedefleniyor. Böylece inme durumunda ilk müdahalede verilecek bu ilaçla, hastanede pıhtı giderici ilaçlar verilinceye kadar zaman kazanılmış olacak.

 

Araştırmacılar bu hücrelerin hamartin proteini ürettiği halde, hipokampüs’te yakın civarda bulunan diğer hücrelerin neden üretemediği sorusunu cevaplayabilmiş değil.

 

Profesör Buchan hücreleri canlı tutmanın yollarını aradıklarını ve elde edilen bulgulardan sadece inme hastalarının değil, Alzheimer ve omurilik hasarından muzdarip hastaların da yararlanabileceğini belirtiyor. (BBC/ James Gallagher)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

  • Benzer Konular

    • Mars'ta İnanılmaz Keşif

      Mars’ta Mars Reconnaissance Orbiter uydusu tarafından bulunan demir madenini araştıran Opportunity bakın neyi kanıtladı… 24 Ocak’ta Mars’ta 10. yılını dolduran Opportunity robotunun çevresini uzaydan inceleyen Mars Reconnaissance Orbiter uydusu, robotun çevresinde demir madenlerinin bulunduğunu tespit etti. Opportunity robotu ile koordine halde çalışan uydunun bulduğu demir madenini araştıran Opportunity ise daha da ilginç bir sonuçla karşılaştı. Demirin, 4 milyar yıl önce, gezegen çok daha s

      , Yer: Uzayın Gizemi ve Ufolar

×
×
  • Yeni Oluştur...