Jump to content

Retina Yırtılması Nedenleri


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Yaş ilerledikçe göz yapısında bozulmalar kendisini gösterir. Bu bozulmalardan birisi de retina yırtılmasıdır. Retina yırtılması ilerleyen zamanlarda ciddi bir problem haline dönüşür ve retina dekolmanı olarak adlandırılır. Retina dekolmanı ise retinada oluşan yırtıklar ve delikler nedeniyle gelişmektedir. Orta yaştan sonra görülme ihtimali artmaktadır.

 

 

Göz içinde vitreus adında bir yapı bulunmaktadır.V itreus yaşın ilerlemesiyle bozulur ve sulanır. Bu sulanma ve bozulmayı göz önündeki olmayan noktalar ve saç telleri gibi görürüz. Yapısı bozulmaya başlayan vitreus retinadan ayrılmaya başlar ve bu sırada gözde ışık patlamaları, uçan sinekler ve kurum yağması gibi belirtilerle kendini belli eder. Bu ayrışma sırasında retinada yırtıklar oluşur. Bu belirtileri yaşayanların ise acil olarak göz doktoruna görünmeleri gerekmektedir.

 

 

Retina Yırtılması Kimlerde Görülür?

 

 

Yaşı ilerlemiş kişiler, katarakt ameliyatı geçirenler, miyop olanlar, ailesinde daha önceden retina dekolmanı geçirmiş olanlar ve travma geçirmiş olanlar retina yırtılması için daha fazla risk grubundadırlar.

 

 

Retina Yırtığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

 

Retina yırtığı tedavisinde yırtığın daha önceden tespit edilmesi ve retina dekolmanının henüz oluşmaması tedavi için son derece önemli bir konudur. Eğer retina yırtığı henüz retina dekolmanına sebep olmadıysa retina yırtığı lazer tedavisi ile giderilmektedir. Fakat dekolman geliştiyse eğer tedavi için cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahalenin nasıl yapılacağı ise gözde oluşan retina yırtılmasının sayısına, boyutuna, şekline, yerine ve retina dekolmanının süresine göre değişkenlik göstermektedir.

 

 

Retina yırtığı ilerlediği taktirde körlüğe kadar gidebileceği için gözde oluşan ışık çakması, siyah cisim uçması gibi belirtilere sahip olanların bir an önce doktora başvurmaları gerekmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...