Jump to content

Köpeğe Otur Komutu Nasıl Öğretilir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Köpeğe Otur Komutu Nasıl Öğretilir?

 

kopege-otur-komutu-nasil-ogretilir_646x340.jpg

 

Köpekleri eğitmek için kullanılan en kolay ve faydalı komutlardan birisi de otur komutudur. Kolay bir komut olduğu için köpeklerin birçoğu çabuk bir şekilde bu emire alışabilmektedir. Otur komutunu öğrenen köpeklerin sahibine olan bağımlılığı ve köpek sahiplerinin komut öğretme isteği artmaktadır.

 

Otur komutunu öğrenen köpekler, diğer komutları da bu temel üzerine oturtmaktadır. Bir komuta alışan köpek, karşılığında ödül aldığı takdirde yeni komutlara öğrenmeye oldukça istekli olmaktadır. Otur komutunun bir diğer avatnajı da köpeğinizden yapmasını istemediğiniz davranışları öğretmektir. Örneğin, köpeğiniz hiç laf dinlemiyor ve çevresine rahatsızlık veriyorsa bu komutu kullanabilirsiniz.

 

Köpeğinizin otur komutunu öğrenmeden önce sizle iyi bir şekilde iletişim kurması gerekmektedir.

 

Köpekler, kendilerini rahat ve güvenli hissettikleri ortamlarda istenileni yapabilmektedir. Bu nedenle köpeğinizi edindikten bir iki hafta sonra komutlara geçinmeniz faydalı olacaktır.

Köpeğinize şu şekilde otur komutunu öğretebilirsiniz;

 

 

  • Köpeğiniz eğer yavru ise eğitim sürelerini kısa tutmaya çalışın. Beş dakikalık süreler eğitim için yeterli olmaktadır. Sonraki zamanlarda bu süreyi artırabilirsiniz.
  • Köpeğinizi günün her anında eğitebilirsiniz. Köpeğinizin oturmasının ardından ona bir oyuncak veya yemek vererek ödüllendirin. Ödül işlemini devamı gelecek şekilde ayarlayın. Bu nedenle hediyeleri az tutun.
  • Köpeğinizden istenilen komutu net bir şekilde gösterin. Ellerinizle veya vücut dilinizle oturma eylemini gösterin. Köpeğiniz sizi taklit ederek bu komutu öğrenebilmektedir.
  • Oturma komutunu eğlenceli bir şekilde öğretmeye çalışın. Bir ders gibi değil oyun oynarmış gibi oturma eylemini gerçekleştirin.
  • Köpeğinizin istenileni yapması durumunda onu mutlaka sevin. Pozitif destek ve övgü ile köpeğinizi destekleyin.
  • Köpeğinizin öğrenme sürecini uzun tutması durumunda acele etmeyin. Bu süreçte mutlaka sabırlı olun. Bazı köpekler, oturma komutunu o an için öğrense de sonradan unutabilmektedir. Bu gibi durumlarda kısa tekrarlar köpeğinizin bu komutu hatırlamasını sağlayın.
  • Köpeğinizin oturma komutu öğrenmesi için etrafın güvenilir ve sade olması gerekmetkedir. Etrafta çok fazla dikkat dağıtacak nesnenin olmamasına özen gösterin. Köpeğinizin oyuncağı ve dikkatini çeken şey sadece sizin elinizde olsun. Bu nedenle köpeğinizi her zaman evde eğitin. Sokaklar ve bahçelerde komut öğretmek oldukça zordur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...